het Noorden en Oosten van het land voor. Hij moest zich iedere morgen melden bij de burge meester om zijn orders in ont vangst te nemen. Hij moest let ten op alle overtredingen, zowel van de algemene wetten als de plaatselijke verordeningen. Spe ciaal toezicht op herbergen, met name op de sluitingstijden, was geboden. Verder moest hij voor komen dat: - Langs de weg beesten wer den geweid - Beletselen op wegen werden geplaatst - Eigendommen werden be schadigd of ontvreemd - Vreemde bedelaars en vage bonden rondhingen op straat - Hij moest toezien op het schoonhouden van straten en op het onderhoud van water lozingen, bovendien deed hij bodediensten op het gemeen tehuis. In vrijwel alle doop trouw- en overlijdensaktes vinden we de handtekening van Symon Doves als getuige. De beloning voor de dienaar der politie was gering. Hij moest er ander werk bij doen. Hij was ook rietdekker, een beroep dat ook een aantal van zijn nakome lingen uitoefenden. Uit het huwelijk van Symon en Cornelisje werden acht kinde ren geboren, onder wie in 1818 zoon Dirk. Hij was landman en rietdekker. Uit het tweede huwe lijk van Dirk met Trijntje Bakker werd in 1868 als zevende kind zoon Dirk geboren. Hij was schip per en brandstoffenhandelaar in Hippolytushoef. Hij trouwde in 1892 met Guurtje ter Keurst. Haar familie is afkomstig uit Rijssen (Overijssel) en is tijdens de droogmaking van de Polder Waard Nieuwland (vanaf 1846) naar Wieringen gekomen. Dirk en Guurtje kregen zes kin deren: Trijntje, Dirk, Cornelis, Piet en Ariaantje. Een oudere zoon Piet verdronk op 5-jarige leeftijd. Dirk Doves en Elisabeth Wagemaker kort voor hun huwelijk De familie Ter Keurst had bij hun huwelijk recht op een le gaat uit de erfenis van Clara van Sparwoude, een rijke dame die in 1615 kinderloos gestorven is te Delft. Behalve familieleden kregen in die tijd ook predikan ten hun studie geheel of ge deeltelijk uit deze nalatenschap betaald. Een dochter van Clara's zuster Maritge trouwt met Lam- brecht Stulingh. Hun zoon Arnol- dus Stulingh wordt predikant te Oosterland en sterft aldaar op 20 september 1667. Al zijn nakome lingen, mannelijk en vrouwelijk, hebben door hun familierelatie recht op een huwelijksgift van 'De Stichting Clara Jansdochter, vrouwe van Sparwoude', waar onder vele Wieringers. Elisabeth Wagemaker wordt geboren op 13 april 1895 te Wie- ringen. Haar vader Simon Wage maker is schipper. Hij wordt 'Si mon van Nan van de Bakschuur' genoemd omdat zijn vader Nan boer en broodbakker was in de boerderij/ bakkerij met brood winkel op 't Hoekje. De moeder van Elisabeth is Wijntje Luijt, dochter van Pieter Luijt en Elisa beth Koorn. Simon en Wijntje kregen vijf kinderen: Nan, Elisabeth en Piet. Twee kinderen stierven op jonge leeftijd. Grootvader Pieter Luijt, ge boren in 1839 te Andijk, kwam omstreeks 1840 met zijn ouders en oudere broer Gerrit naar Wie- ringen. Hier werden in het gezin Luijt nog vier kinderen geboren: Anna Maria, Dieuwertje, Lourens Johannes en Jan. Vader Nicolaas Luijt was zeeman aan boord van het Nederlands koopvaardijschip Johanna Margaretha. Zeilende in Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 15