Gehuwd op 25 juli 1917 - Dirk Doves en Elisabeth Wagemaker door Tiny Hoogschagen-Metselaar Dirk Doves wordt geboren op 30 januari 1895 te Wieringen, zoon van Dirk Doves en Guurtje ter Keurst. De stamvader van de Wie- ringer tak van de stam Doves is Symon Doves. Hij is geboren in 1781 te Barsingerhorn. Symon vestigt zich voor 1807 op Wierin gen, hij trouwt dan met Krelisje (Cornelisje) Maats, een dochter van Gerrit Abrahamszoon Maats, schippersknecht en lichterschip- per, en Ariaantje Willems de Wind. Symon was Doopsgezind, Cornelisje Maats is op 29 oktober 1786 in de Oosterlander kerk Ne derlands gereformeerd gedoopt. Haar familie heeft meerdere be stuurders voortgebracht. In scheepsverklaringen in Oud-Rechterlijke Archieven van Wieringen kunnen we een akte betreffende de reglementen voor de lichterschippers vinden die Gerrit Maats in het jaar 1779 mede ondertekend heeft. In dat zelfde jaar verschijnt de beman ning van een lichterschip voor zijn broer Pieter Abrahamszoon Maats en Willem Barentszoon met het verzoek om als sche penen (bestuurders met rech terlijke taken) van de banne (rechtsgebied) Oosterland recht te spreken over een geschil. De rechtspraak en zaken die in nota riële archieven thuishoren wer den in die tijd behartigd door Huwelijksakte de schepenen onder leiding van een schout die voorzitter was bij rechtszittingen. De schout werd door dienaren van de graaf be noemd tot hoofd van het justi tieel apparaat. Pieter Abrahamszoon Maats, gehuwd met Jeltje Jans Metse laar, was chirurgijn, landman, ei genaar van herberg 's Lands Wel varen in Den Oever en schepen van Oosterland. Achtereenvol gens was zijn zoon Jan Pieters zoon Maats eveneens chirurgijn en schepen, diens zoon Pieter Janszoon Maats was chirurgijn, (plaatsvervangend) rechter en dijkgraaf. Pieter overlijdt in 1861 en wordt opgevolgd als chirur gijn door zijn zoon Pieter, gebo ren in 1834. Pieter Pieterszoon Maats is dan in 1860 al aange steld als burgemeester. Hij krijgt toestemming van hogerhand om deze beroepen samen te mo gen uitoefenen. Pieter Maats is burgemeester van Wieringen tot 1889. De Pieter Maatsstraat her innert nog aan hem. In het jaar 1811, de Franse tijd, werd de oude bestuursstructuur van schout en schepenen op geheven. De rechterlijke macht werd voortaan door de landelijke overheid geregeld. De bestuur lijke taken werden overgedragen aan nieuw gevormde gemeen ten met aan het hoofd een bur gemeester die vanaf 1813 onder steund werd door wethouders. Symon Doves was volgens het registre civique in 1811 Policie- dienaar (dienaar der politie of politiebode). Hij heeft die functie tot zijn overlijden in 1858 uit gevoerd. De dienaar der politie kwam in sommige gemeentes in PIERINGEN, In het jaar NEGENTIENHONDERD ZEVENTIEN. den '"y/) der maand «i. Amlrferfaar vnn den Burgariyken Stand der Goltfeente WI Ute van «angilte No. oud op ZATERDAG, den zonder stuiting is afgeloopen, hebben Wjj d, of z|j elkander aannemen lol Echtgenoote rouw de plichten zullen vervuil erbonden. Nadat deze vragen d .KAFOER lot de voltrekking van het doo Welke Comparanten Ons verzochten Gezien de volgende aan Ons overgelegde stukken: de geboorte-akten van den Bruidegom en van de Bruid, DOOR DEN ECHT AAN ELKANDER ZIJN VERBONDEN. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 14