Een bijzonder huwelijk op Wieringen in 1917 Zie artikel Een bijzonder huwelijk in dit nummer 2) In de marge van huwelijksakte 14 staat het volgende: "Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te Alkmaar van den derden September negentien honderd vijf en twintig is het in nevenstaande akte vermelde huwelijk door echtscheiding ontbonden verklaard. Ingeschreven in het register van huwelijken en echtscheidingen der gemeente Wieringen heden den negenentwintigsten September negentien honderd vijf en twintig. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand (w.g.) van Duin. Alkmaar 5 Novem ber 1925. De Griffier der Arrondissements Rechtbank voornoemd (handtekening onleesbaar)." door Bob Gorter Tiny Hoogschagen-Metselaar heeft een artikel geschreven over een huwelijk op Wieringen in 1917, het echtpaar Dirk Doves en Elisabeth Wagemaker, akte nummer 16. Dit korte verhaal gaat over akte nummer 1, het echtpaar Gregorius Camiel Gassen en Maria Victorina Teirbrood. Dit staat er in de lijst van huwelijken in 1917 op Wieringen: 11) 09-02 Gregorius Camiel van Gassen, 21 jaar, veldarbeider, geboren te Stekene (België) en wonende te Wieringen, onlangs te Sint Jansteen (Zeeuws-Vlaanderen), zoon van Aloijsius Frans van Gassen, landbouwer en Marie Louise van Hoeij, beiden wonen de te Sint Jansteen en Maria Victorina Teirbrood, 18 jaar, veldarbeidster, geboren te Stekene (België) en wonende te Antwerpen (België), verblijf houdende te Wieringen, dochter van Eu- genius Teirbrood en Eugenia de Block. Erkend 1 kind Voor Wieringen in 1917 zijn dit wel heel afwijkende namen en woonplaatsen. Reden om er meer van te weten te komen. Gregorius en Maria waren hoogstwaarschijnlijk Belgische vluchtelingen. België was door de Duitsers bezet. 1917, het was in de Eerste Wereldoorlog. Gregorius werd geboren in Stekene, België, op 25 februari 1895. De bruid werd geboren op 9 september 1895, ook in Stekene. Zoals we kun nen lezen woonden de ouders van de bruidegom in Sint Jansteen, dat ligt vlak over de grens met België in Zeeuws-Vlaanderen. De bruid woonde in Antwerpen, maar verbleef op Wieringen. Beiden werkten als veldarbeider op Wieringen. Toch konden ze niet zo maar trouwen, want als bijlage bij hun huwelijksakte is een vonnis van de rechtbank in Den Helder. Daarop staat geschreven "Gratis ingevolge bewijs van on vermogen afgegeven door de burgemeester van Wieringen d.d. 2 October 1916." Waarom zijn ze naar de rechter gegaan? Gregorius was nog geen dertig jaar oud en dan was in die tijd (en nog vele jaren later) nog toestemming van de ouders nodig om te kunnen trouwen. Vader weigerde deze toestemming te geven. Bij de rechtbank bleek dat hij bleef volharden in zijn weigering. De rechter vond de argumenten van vader niet steekhoudend. Het resultaat was dat Gregorius en Maria toch moch ten trouwen. Ook staat nog in akte 1: "Erkend 1 kind". Op 19 november 1916 is Germaine Bertha op Wieringen gebo ren, geregistreerd als dochter van Maria Teirbrood. Germaine is dus bij hun huwelijk erkend door vader Gregorius. Bronnen: wiewaswie.nl en familysearch.nl Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 13