De jonge dame bleek Mietje Ooms (Miep) te zijn, dochter van Simon Ooms, eigenaar van de enige voor Wieringen speciaal geschikt gemaakte zweefmo len. Geen enkele andere zweef molen was in staat het geweld waarmee in Wieringen werd ge zweefd te doorstaan. Uiteindelijk had de afspraak tot gevolg dat vader op de fiets de zweefmolen overal nareisde en in de winter op de fiets regelmatig door weer en wind naar Oosthuizen fietste waar de familie Ooms buiten het kermisseizoen woonde. Alles om zijn lie^e te bezoeken. Op 13 mei 1943 trouwden ze. Op 9 september 1944 werd Bert geboren, het eerste kind. Getrouwd op 13 mei 1943. Na het dienstverband bij Al bert Heijn bestierde vader samen met Keimpe Ellens de winkel van Rits Kat die hem de volgende les meegaf: "Niek als je goedkoop bent met boter en suiker vinden je klanten je een goedkope krui denier, andere prijzen kennen ze toch niet." Toen zich de kans voordeed om zelfstandig te worden en zijn schoonvader hem motiveerde met de woorden "Jongen je kunt beter een kleine baas zijn, dan een grote knecht", werd de volgende stap gezet. een middenprijs en een dure. Zo had de klant de keuze, welke meestal op de middenklasse viel. In het magazijn echter stond slechts één zak waaruit alle kwaliteiten werden bijgevuld. Natuurlijk was de calculatie gebaseerd op de lagere prijs. Dit was voor vader les 1 voor een succesvolle kruidenier. De baan bij Al bert Heijn had naast de start van zijn kruideniers opleiding ook een bijvangst. Rond de Wieringer ker mis gebeurde het volgende. Terwijl hij een klant hielp stond er een jon gedame te wach ten om als vol gende geholpen te worden. Toen de klant voor haar als afscheidsgroet zei: "Tot vanavond op de kermis", zei de jongedame: "Dat zou ik ook wel willen zeggen." Waarop vader antwoordde: "Laten we dat afspre ken." Een uitspraak met consequenties. Bestellingen rondbrengen in Hip- polytushoef. Na 12 1/2 jaar trouwe dienst bij Albert Heijn kreeg vader als blijk van waardering een zilveren bestek aangeboden. Maar omdat er grote schaar ste was, kreeg hij dit in de vorm van een waarde bon. Het bestek is er nooit gekomen. Na de oorlog lette Albert Heijn waarschijnlijk al op de kleintjes. Als jong getrouwd stel woonden ze aan de Poel- weg naast de familie Hoogesteger. Het was oorlog en er waren regelmatig razzia's. Om deze te kun nen ontlopen was er tussen het plafond een schuil plaats gemaakt waar ze zich bij een doorzoeking van de woning konden verbergen. Voorwaarde was wel doodstil te blijven totdat de Duitsers wa ren vertrokken. Levensmiddelen bleken in oorlogstijd gewilde ruilmiddelen, deze ruilde vader voor onder ande re boter, kaas, eieren, graan en andere goederen. Deze ruilhandel was niet zonder risico, want alles werd met een transportfiets vervoerd, wat bij een aanhouding vervelende gevolgen zou hebben. Twee weken voor het einde van de oorlog vond er een familiedrama plaats: zijn zwager Klaas Ooms werd, zoals de Duitsers dat noemde, in depot ge houden voor verzetsactiviteiten. Op bloedzondag, 15 april 1945, werd hij door de SS gefusilleerd als vergelding voor een verzetsdaad in St. Pancras waar een spoorbrug was opgeblazen. Het in depot houden was een strategie die de Duitsers hanteer den. Als er zich een verzetsdaad voordeed waarvoor geen dader bekend was, dan werden er uit het depot slachtoffers aangewe zen en als boetedoening voor de verzetsdaad geëxecuteerd. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 9