Burgerlijke stand Wieringen in 1917 1917- Geboortejaar van Nicolaas Wiegman Q/^/om ir boffie door Siem Wiegman met medewerking van Bert Wiegman TEKST EW W* MU216KWI Nicolaas (Niek) Wiegman, een klantvriendelijke Pietje Bel In de ijskoude winter van 1917 werd op 30 janu ari in de boerderij aan de Koningsweg 63, nu Wes- terlanderweg 92, vader geboren. Het geboortehuis was erg primitief, speciaal voor de geboorte was er een waterput aangelegd, daarvoor werd water bij de buren gehaald. Hij was het zesde kind van Albert Wiegman en Jansje de Vries. Het gezin bestond uit Piet (1901), Jan (1904), Albert (1906) Neeltje (1908) en Dirk (1911). Het was het tweede huwelijk van Albert Wiegman. Zijn eerste vrouw Trijntje Halfweeg over leed op jonge leeftijd. Uit dat huwelijk zijn drie kin deren geboren: Cornelis, Jannetje en Aaltje. Vader Albert was visserman van beroep, hij overleed reeds op 55 jarige leeftijd, waarna het gezin in een financiële crisis belandde omdat de erfgenamen hun erfdeel opeisten. Het huis moest worden geveild, en kwam in handen van Cornelis, Cees, Wiegman. Het gezin verhuisde van de Ko ningsweg naar de Hollebalg, waar vader zijn jeugd doorbracht. Van de eerste periode is niet veel bekend, maar wel dat vader nogal eens spijbelde. Hij werd dan door veldwachter Post nagezeten, die belast was met onder meer het opsporen en op school afleve ren van spijbelaars. De eerste nieuwe fiets. Het ouderlijk huis aan de Koningsweg 63, nu Wester- landerweg 92. V.l.n.r. Jan, Dirk, Albert, Neeltje, moeder Jansje, Niek, vader Albert en Piet. Om zich te onttrekken aan het spiedend oog van Post was de haven van de Haukes populair. Hier vertrok de postboot die het vervoer van en naar het vaste land onderhield. Vaak vertelde vader ons het verhaal van een onwillig varken dat naar de overkant moest. Het dier werd met veel kracht de boot op geduwd, besloot plots, onder grote hilari teit, mee te werken, maar toen zo snel op de boot sprong dat hij er aan de andere kant weer afvloog. En tot ieders groot vermaak daarna door de haven zwom. Hoewel alle andere zoons van Albert ook in de visserij belandden, was vader de enige die een an dere weg koos en als jongste bediende bij Albert Heijn in dienst trad. Een beslissing die op meerdere fronten een keerpunt in zijn leven zou blijken te zijn. Boffie Toen in 1936 Albert Heijn het reclamefiguurtje Boffie introduceerde, kreeg vader al snel de bij naam Boffie. Boffie was zo populair dat zelfs Louis Davids, een bekende cabaretier uit die tijd, er het Boffielied voor maakte. Albert Heijn had een prijspolitiek die vader goed in zijn geheugen prentte voor zijn verdere toekomst. In de winkel stonden bij voorbeeld drie zakken brui ne bonen: de goedkope, MET- Al&ew W'JNS KOFFIE DAVIDS Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 8