De autoscooter Aanvullingen en verbeteringen door Ton Bakker Een prachtige foto van Karel Draaisma en Dirk Kooij in de autoscooter van Sipkema op de kermis in Hip po. Het roept de herinnering op dat je met genoe gen naar de botsende autootjes stond te kijken en hoe ze dan de rubberen politieman van de sokken reden. Ooit stond ik daar ook te kijken, maar mijn herinnering is minder genoeglijk. Mijn broer Cees had van Dick Doorn een brommertje gekocht. Een Be- rini M21. Dick Doorn had hem als fiet senmaker behoor lijk onder handen gehad. Hij liep veel harder als de toege stane snelheid van zestig, had een bud dy-zit en was geel met rood geschil derd. De brommer stond bekend als de 'Rode Duivel'. Tja, en als je dan in bezit bent van zo'n 'mon ster' wil je ook weten of hij aan je eisen voldoet. Een testrit moest volgen. Voor het testen van de buddy-zit was ik de pineut. Mijn broer paaide mij door te zeggen dat ik mee mocht naar de kermis in Hippo. Dat leek mij fantastisch. En zo 'skeurden we door de Westeling op Hippo an'. Een geweldige be levenis voor een jochie van tien. De brommer werd geparkeerd bij André en Trijnie Vredenburg in de Slingerweg en vandaar lopend naar de kermis. Ik keek m'n ogen uit. Bij de autoscooter was het grote drukte. De al eerder genoem de politieagent moest het behoorlijk ontgel den en dat werkte bij veel mensen op de lachspieren. Maar ik stond achteraan, klein van stuk en zag he lemaal niets van dat spektakel. Dus drong ik mij tussen de men sen door naar voren tot het hekwerk. Eigenlijk kon ik het toen ook nog niet goed zien, maar met mijn hoofd tussen de spij len door (op de foto nog goed zichtbaar) had ik pri ma zicht op het vermakelijke schouwspel. Dat had ik mooi versierd, eerste rang. De toeter ging om de wisseling naar de volgende rit aan te kondigen. Ik vond het ook wel welletjes, maar toen ik mijn hoofd wilde terugtrekken uit de spijlen, blokkeerden mijn oren de terugweg. In paniek, roepen naar je broer, je steun en toeverlaat in bange momenten. Maar die zei, "Jammer, maar ik ga naar huis", en liep weg uit mijn gezichtsveld. Blèren, tranen met tuiten en niemand die dat kleine kroike uut Noever hielp. Het zal misschien niet lang geduurd hebben, maar voor mij leek het wel een uur, toen mijn flaporen bij el kaar gedrukt werden, zodat mijn hoofd bevrijd kon worden. Weliswaar door mijn broer, maar hij moest er vreselijk om lachen en dat was nog het aller, aller ergste. Veel later heb ik wel eens gedacht, zou het door je oren komen dat je maar één keer geboren wordt. Foto: Collectie Marietje Bron Berini M-21, 'De Rode Duivel' Op de Hoogte 2017-1-blz.26 Dorpsfiguren deel 5. Cornells Evert Keijzer (1926-1989) Van mevrouw Niesje Elza Baijs ontvingen wij het volgende schrijven: "Allereerst een mooi verhaal, maar op de foto staat Kees niet met Toos de Vries-Tijsen, maar met mevrouw Metje Machiela-Dijkstra, dit heb ik van Henk Veenstra vernomen, daarbij nog even de vermelding dat de naam van de familie Veenstra met een V geschreven dient te worden." Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 5