FLORA 111 Jaar Daar schuin tegenover de bakkerij van De Wit. Nog even terug naar het begin van de Nieuwstraat. Tegenover het café was de zaak van Ab Lont. Een langwerpige woning met in het midden het woon gedeelte met aan de ene kant groenten en fruit, en aan de andere kant een viswinkel. De Nieuwstraat was een winkelrijke straat. Last van verkeer hadden we niet, we speelden altijd op straat. Denk aan bus- sietik, voetballen, bok, bok hoeveel horens heb ik op mijn kop, verstoppertje en tollen. Geertje de Haan-de Jongh Jd. 1910-t1989 en haar echtge noot Piet de Haan Pz. 1907-t1989 voor hun textielwinkel in de Nieuwstraat. Vaak gingen we richting dijk, daar waren toen nog de walletjes en sloten in alle formaten. Na de verkaveling zijn die allemaal verdwenen. Stoer was natuurlijk het slootje springen, met of zonder stok. Natte voeten waren daarbij het meest gunstige scenario, die kon je nog drogen voor je naar huis ging. Een nat pak was erger. De boeren vonden het maar niks dat wij door hun weilanden banjerden. Het was een kwestie van altijd op je Nieuwstraat met rechts bij het zonnescherm de Verma- ningsteeg; het meisje is waarschijnlijk Nel Hoek-Lont Albd. 1925-t2013. hoede zijn en hard lopen. Achter dijk was toen nog het Ouwe Diekje, zoals wij het noemden. Een eiland van keileem en zand, met kuilen en geulen, die vol liepen bij vloed. Het stond bijna nooit volledig on der water, daardoor was alles begroeid. Het was daar een speelparadijs. Voor de dijk waren twee plassen, gaten ontstaan bij de aanleg van de dijk. De grote en de kleine gracht. In de grote stonden fuiken en er lag een roeiboot. In de winter waren het ideale schaatsbanen, daar speelden we ijshoc- keywedstrijden met zelfgemaakte sticks. 's Zomers vingen we stekeltjes of zochten kikkerdril in de dijk- sloot. De natuur was onze leermeester. Een raadge ving die we van huis meekregen: bij onweer zo snel mogelijk naar huis komen of plat in een greppel gaan liggen, nooit onder een boom gaan schuilen. Ik zeg niet die goeie ouwe tijd, maar het was vroe ger wel anders dan tegenwoordig. Met dank aan Marietje Bron Deel 1 door Tiny v. Teulingen-Molenaar en Ton Bakker In 1906 werd bloemenvereniging Flora opge richt door de schoolmeesters Bergwerff en Spaan der. Spaander beoogde daarmee de vrouwen van het toenmalige eiland iets om handen te geven als de mannen op het land of op zee aan het werk waren en thuis de boel aan kant was. Het ging erom wie twee aangereikte stekjes het beste zou opkweken tot bloeiende planten en daarvan een tentoonstelling in te richten. De eerste tulpenbol len waren in het najaar uitgedeeld. Zaterdag 23 en zondag 24 februari 1907 hield de vereniging haar eerste tentoonstelling. De Schager Courant meldde op 28 februari 1907 het volgende: Een ten toonstelling vraagt menigeen zich af, en dat op een tijd waarin de sneeuwvlokken neer dwarrelen hagel stenen ons nog luide verkondigen, dat nog altijd de winter heerscht en nog niet van zins schijnt, zijn ge bied naar Noordelijker streken te verleggen, opdat de lieve Lente hier heur bloemenschatop de velden neer- strooide. En toch, al was het buiten winter, binnen in de verwarmde zaal van den heer Bakker (later Eerste Aanleg) prijkten Lente's lievelingen. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 28