Zicht vanuit kerktoren; de Nieuwstraat, naast het dubbelwoonhuis staat het pand waar nu café de Kasteleen is gevestigd. de jeugd. Daarnaast de stoffen- en manufacturen winkel van Simon Jongkind. Vervolgens de familie Klare, zij verkochten wol en garens; later, na een verbouwing, vestigde Evert van de Laan zijn rij wielzaak daar. Aan het begin van de Kremersweg, behoorde toen bij de Nieuwstraat, de werkplaats en woning van Kobus Smit. De werk plaats was in drukwekkend. Bovenin draai den lange, brede drijfrie men die de verschillende werktuigen aandreven. Op de hoek van de Kremersweg en de Nieuwstraat de siga ren, sigaretten en tabakswinkel van Jan de Haan, voor ons Kukeltje. Daarnaast de zuivelhandel van Harm van de Velde. In die tijd waren er nog geen verpakte producten, voor een liter melk moest de klant zelf een kan meenemen. Naast het blokje wo ningen was het café van Nan Kok, tijdens de oorlog van Cor en Gré Tijsen. In de weekenden was er al tijd reuring. Tijdens de kermis en feestdagen speel den er de beroemde en beruchte Drie Musketiers. Later, na verschillende uitbaters, veranderde het café in de beroemde cafetaria van tante Trijn. Naast het café stond een stolpje, daar woonde Oebeltje Kak, hoe hij aan deze bijnaam is gekomen, weet ik echt niet. Wij wisten niet beter. De smederij van Jan Luijt, bekend geworden door de Duitse kroonprins, stond naast het stolpje. Ik was maatje met kleinzoon Jan Luijt, wanneer het slecht weer was, speelden we vaak op de zolder boven de smederij. Opa had weleens driftbuien en dan was het wegwezen. Bij een van die vluchten gooide hij me een voorhamer na. Gelukkig bleef het bij een gebroken klomp. Naast de smederij had Ma Visser een kruidenierswinkel. Boven de toon bank hing een grote weegschaal. Denk dan aan twee platte schalen aan kettingen en een evenaar met een wijzer in het midden. Er werd afgewogen met gewichten. Daarnaast de boerderij van Metse laar, die is jaren geleden gesloopt. Vervolgens het auto- en garagebedrijf van Looze, dan een woon huis, daarnaast de manufacturenwinkel van Ma Geer de Haan. Reparatie van een fiets bij de smederij van Luijt; de man is Jan Luijt Pz. 1882 f1943, de naam van de vrouw is on bekend. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 27