Herinneringen sers. De dansgroep startte de oe fenavonden op muziek van een cassetterecorder. Dat was eigen lijk niet de bedoeling: beter was een accordeon, liefst nog met een viool er bij. Janjaap werd al eens gevraagd, maar die wilde niet. Totdat ik hem het voorstel deed om z'n vriend André Vre- denburg er bij te vragen met z'n drumstel. Dat haalde hem over! Toen de eerste optredens kwa men, assisteerden Ton Bakker (contrabas) en ik (Marinucci moe- nika) beide muzikanten regelma tig. Niet lang daarna kwam Piet Janjaap en Gerard, in volle aandacht. Kraan als violist bij de groep en zo waren de Stouwers geboren. Stouwers was de samentrekking van Stichting Oud Wieringen. De Crosio was gelukkig weer weke lijks in gebruik! Veelvuldig werd er gedanst, op veel festivals in eigen land en tijdens bezoeken aan buitenlandse groepen. Tot er een ramp gebeurt in 1989: Janjaap krijgt een hersen bloeding, raakt verlamd en kan niet meer spreken. Drie woor den kan hij nog zeggen: het onbegrijpelijke "panneman", "skoonzand" en een hartgrondig "godverdomme!" Er volgt een ziekbed van ruim vijf jaar en op 3 juni 1994 overlijdt Janjaap. Al die jaren is z'n moenika de stille getuige van dit drama, vanaf z'n plaats op de piano. Als Gré op 17 december 2011 overlijdt komt het huis aan de Elftstraat te koop te staan. Zoon Jan, woonachtig in Den Helder, haalt het huis leeg en neemt als eerste de viool en de Crosio mee. Als hij de instru menten op Marktplaats te koop aan wil bieden belt hij mij met de vraag welke prijs hij moet vragen voor de accordeon. Die is inmiddels zo'n 65 jaar en hoe is de bespeelbare staat? Ik besluit naar Den Helder te gaan en zie daar Janjaaps moenika terug. Het ontroert me. Ik doe een bod, de koop wordt gesloten en ik neem de moenika mee naar huis. En daar staat hij nu, tussen m'n andere instrumenten. Het rood is wat verkleurd, het klavier is niet meer zo geruisloos, de achter kant van de balg heb ik opnieuw beplakt, maar de versiering glin stert nog als vanouds. De moenika van Janjaap. Af en toe speel ik er op en dan bij voorkeur de Franse java, die Janjaap ook zo graag speelde: Un Godet sur le Sinc. Het muset- tegeluid is nog steeds spranke lend! Moenika...Janjaap...herinnerin- gen. Met dank aan: Joop Visser, saxofonist in TMC en Dick Nume- ijer, drummer in TMC. door Berend Smit In 1939 kwam ik als drie jarige met mijn ouders van het Groninger Hogeland naar Hippolytushoef. De eerste woonplek werd de Nieuwstraat, in het blokje woningen naast het pand waar nu de Kaste leen is gevestigd. Daar begon mijn leven op Wierin- gen. Hoe anders was dat stukje leefgebied toen en hoe anders groeiden wij op. Om een idee te geven hoe de Nieuwstraat er uitzag in die jaren neem ik u mee voor een rondleiding. Vanaf de Hoofdstraat eerst hotel café Kaan. Dan het schildersbedrijf van Weert Lont, achter het pand lag een tuin met fruitbomen, heel bekend bij Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 26