De moenika van Janjaap met de ander niet virtueel waren. CLUB 1626, dui zend herinneringen, duizend verhalen.... Je kunt er een boek over schrijven!! Naschrift Ik wil dit artikel ter nagedachtenis opdragen aan mijn goede vrienden, clubiconen van het eer ste uur: Ria Lont, Aris Renooy, Jan Pieter en Homme Lont. We moesten hen op veel te jonge leeftijd mis sen. Daar waar u zich niet mocht herkennen in één van mijn herinneringen, bedenk dan dat zich op mijn eigen 'harde schijf' ongetwijfeld enige roest plekjes hebben genesteld. Met dank aan Tiny Schermerhorn, Gerdien Ot- tens, Marja Lont en Peter de Greef. door Gerard Hille "Hijje je moenika meenomen?" Tig keren werd mij deze vraag gesteld. Het antwoord was bijna altijd negatief. Ik ben immers niet als Toots Tiele- mans, die z'n mondorgel altijd bij zich had. Je moe nika stop je niet even in je binnenzak, want we heb ben het natuurlijk over een accordeon. Het woord 'moenika' is een afleiding van 'harmonica', wat in principe een ander instrument is. Bij een harmo nica moeten we aan een trekzak, of trekharmonica denken. Een accordeon wordt, vooral in West-Fries land, ook wel 'mook' genoemd. In Bovenkarspel is bijvoorbeeld elk jaar een Mookfestival. Dit stukje gaat over de moenika van Janjaap. Het zal u duidelijk zijn, dat ik met Janjaap m'n vriend Jan Jacobus van Wachendorff van Rijn be doel (in de archieven staat: Waggendorff). Geboren op 14 maart 1928, van beroep oorspronkelijk kleer maker in de herenmodezaak van z'n vader, op de plaats waar nu de Etos is in Hippolytushoef. Later SRV-man, toen hij de zaak van Kees Lont overnam, waarbij z'n vrouw Gré (Greta ten Bokkel) het kaas winkeltje beheerde, in de Elftstraat. Optocht op 5 mei 1950. Janjaap en Gerard met accordeon op de boerenwagen. Daarachter v.l.n.r. Fok en Trien Kuut, Lies van der Kreke-Van Mook, Herman Penne- kamp, Rita Croos en Jan Stadig. Janjaap had als hobby's wielrennen, maar daar was hij niet zo goed in, en musiceren, wat hij beter deed. Hij speelde piano, viool en accordeon en la ter nog saxofoon. Toen een aantal jonge muzikanten in 1946 be sloot een bandje te vormen, op voorspraak van Concordia baas Simon Halfweeg, ("Den kenne jul lie sundags bij mij speule!") vond Janjaap de tijd gekomen voor een nieuwe accordeon. Zeker ook omdat de pasopgerichte band, The Mire Crows (mire=modder, crow=kraai, modderkraai=kokker, inwoner van Hippolytushoef), zeer succesvol werd en inderdaad jarenlang elke zondag de dansmu ziek verzorgde in Concordia. Echter, Janjaap zocht niet zomaar een nieuwe moenika, nee, het moest het duurste merk en het mooiste instrument van dat moment zijn: een Fratelli Crosio de Paris! Te koop bij Dirk Witte, in Amsterdam. Er was wel een probleem: Janjaap had niet genoeg geld. Geluk kig was daar nog hun promotor Simon Halfweeg, die, toen hij van het financieel probleem hoorde, z'n hand in de binnenzak stak, er een som geld uit haalde en Janjaap er blij mee maakte! ("Niet teu gen Neeltje seage hoor!") Zo kon de Crosio worden gekocht en loste Janjaap na elk optreden een deel van z'n schuld af. Het was een schitterende accor deon, rood, rijk met gekleurde steentjes versierd, 120 bassen, pianoklavier (Janjaap speelde immers piano) en met een prachtig musettegeluid. Jaren lang heeft Janjaap op z'n moenika gespeeld; net zo lang als de band bestond, vanaf 1945 tot plusminus 1954. Toen de (inmiddels) heren besloten er mee te stoppen kwam de moenika op de piano te staan. Het was een pronkstuk in de kamer, maar werd niet meer gebruikt. Tot 1982. Toen werd namelijk de 50e verjaardag van de Afsluitdijk gevierd. De festivitei ten rond deze viering in Hippolytushoef waren de aanleiding tot oprichting van het koor de Wieringer Sanghers en van de dansgroep de Wieringer Dang- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 25