Jongeren in beweging Herinneringen aan Club 1626 (in deze korte tijd viel er immers zo weinig te bezich tigen) bezoek mag worden gevolgd, is zeker de wens van alle ingezetenen. Prins Hendrik werd geboren als Heinrich Wladi- mir Albrecht Ernst, Herzog zu Mecklenburg op 19 april 1876 te Schwerin in Duitsland en overleed in Den Haag op 3 juli 1934 waar hij, naar eigen wens, werd bijgezet in de Grafkelder van Oranje-Nassau in de Nieuwe Kerk te Delft. Hij huwde met Wilhel- mina op 7 februari 1901. Hendrik ontving op zijn trouwdag de titel Prins der Nederlanden met het predicaat Koninklijke Hoogheid, maar niet de door de Mecklenburgers geëiste titel Prins van Oranje. door Jan Buma. "Herinnert u zich deze nog...????" Hoe dikwijls zal deze vraag al galmend vanaf het zendschip van Veronica de ether zijn ingeslin- gerd, waarna de DJ van dienst ons trakteerde op wederom zo'n echte 'gouwe ouwe' En al was de kwaliteit van de middengolf waarop de piratenzen der uitzond, duidelijk minder dan die van de FM die Hilversum 3 gebruikte, bij Veronica 'gebeurde' het. Verderop zal blijken welk een belangrijke rol de zender speelde in ons geval). Ja, herinner je nog die tijd waarin dit verhaal zich afspeelt: de tijd dat bij het uitgaan het knappe pak met stropdas werd ver ruild voor een Levi, Lee, Lois of Wrangler en T-shirt; Dean Martin, Peggy Lee en Pat Boone ingeruild voor Elvis Presley, Chuck Berry en de Beach Boys; in Nederland de Kilima Hawaians en Eddy Christi- ani voor de Tee-Set en Mariska Veres. Het was ook de tijd dat jongeren massaal in opstand kwamen tegen de heersende structuren in onderwijs en samenleving. De studentenrevolte in Parijs (1968), gevolgd door de Maagdenhuisbezetting in Amster dam (1969) en de beruchte condoomrel op de Bis schoppelijke Kweekschool in Beverwijk die maan den zou duren, (ook in 1969), deden de burelen van de gezagsdragers op hun grondvesten trillen. Niets zou ooit meer hetzelfde zijn.... Het was ook in dit tijdsgewricht dat in tal van plaatsen onder de noemer van Open Jeugdwerk jongerenverenigingen het daglicht zagen. Zijn voornaam en roepnaam Heinrich werd op zijn huwelijksdag officieel vernederlandst naar Hen drik. Uit dit huwelijk werd één dochter geboren, Juliana. Tijdens de openingsuren van het archief kan deze fraaie oorkonde bewonderd worden. Foto's: collectie archief Historische vereniging Wie- ringen en collectie Henk Braad. Twee clubiconen van het eerste uur; links met paraplu Jan Pieter, rechts voor op de tandem zijn broer Homme Lont. Natuurlijk waren er naast de sportclubs reeds vele echte jeugdverenigingen doch deze hadden veelal een religieuze of maatschappelijke achtergrond. Tot de laatste behoorde de PJG, de PlattelandsJon- gerenGemeenschap, een merendeels agrarische vereniging, gelieerd aan de Hollandse Maatschap pij van Landbouw, die ook voor facilitaire onder steuning zorgdroeg. In vele plattelandsgemeenten waren afdelingen van de PJG opgericht waaronder Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 20