maart 1996. Toen maakte de Wieringer Courant melding van de terugkeer op Wieringen van een aantal "eeuwenoude documenten": een deel van het archief van de voormalige Kapellevoogden van Den Oever. Ze zaten in een oud kistje dat kort na de Tweede Wereldoorlog door een particulier uit Hoorn op een veiling was gekocht. Ik was erbij toen het kistje met inhoud tegen de naoorlogse aanschafprijs door de eigenaar werd overgedra gen aan de kerkvoogdij. Niemand wist verder iets van het oude houten kistje zelf, dat uit de 18e eeuw leek te stammen. Op een pagina in het Kerckeboek (aanvangend in 1715) staat een verwijzing naar dit kistje van de hand van ds. Wigbold Muilman, die na een ambts periode van slechts anderhalf jaar in november 1757 Hippolytushoef en Westerland verruilde voor zijn nieuwe standplaats Edam. Zijn aantekeningen zijn een toonbeeld van bijna pijnlijke precisie, in een regelmatig, ordelijk schoonschrift, exact zoals ik mij dat van een nog jeugdige, doch bedaarde eerwaarde voorstel: ge huld in zwarte kuitbroek en getailleerde jas, met een pruikje onder de driekantige zwarte steek. Hij schrijft dat zijn afscheid "niet zonder veel aandoe ning" was. "Den 2. November 1757 heb ik aan den Weleerw. Kerkenraad vereerd een kistje, om in het zelve de Kerke-boeken, en andere Papieren deze Ge- meinte betreffende te kunnen leggen." Het eikenhouten kistje is dus vermoedelijk een archiefkistje. Het is een typisch 18e-eeuws ge schenk. Men verzamelde, archiveerde, ordende en bewaarde graag. En men bezat een zo goed mo gelijke bibliotheek. De kerk was als een Ark van Noach: een 'bewaardoos van de Voorzienigheid'. Het kerkelijk leven in de 18e eeuw was niet groots - het schiep orde en het bewaarde die orde. Ran gen en standen lagen vast. Er heerste een regen tencultuur die zich ook in de kerkelijke ambten vertoonde. Ouderlingen en diakenen werden tij dens hun ambtsperiode in de kerkenraad in de achttiende eeuw, ook op Wieringen, dan ook me nigmaal als 'regenten' of 'regeerders' aangeduid. Dat past in het algemene beeld van de Ne derlanden in de 18e eeuw: overal was sprake van consolidatie van bezit en belangen. Een klein aan tal families maakte er de dienst uit. De maatschap pelijke mobiliteit was gering: het vergeven en ver krijgen van ambten en functies hing af van het hebben van goede relaties. Hoewel het ambt van predikant in principe voor alle rangen en standen openstond, was het voor een 'proponent' (een be ginneling) moeilijk om aan een gemeente te ko men. Ook de kosten van verplaatsing en intrede in een nieuwe gemeente waren buitengewoon hoog en zonder kruiwagens en familiecontacten voor velen niet op te brengen. Ik heb overigens niet de indruk dat predikan ten in de 18e eeuw onder een al te grote werkdruk leden. Van elders is bekend dat zij enkele dagen per week konden besteden aan het uitschrijven van hun zondagse predicatie, die bij voorkeur uit het hoofd geleerd diende te worden en die, bij het uitspreken ervan, geruime tijd in beslag nam. Preken van twee uur of meer waren geen uitzon dering. Het is niet voor niets dat men in sommige kerken tot op de huidige dag oude zandlopers aan de kansel aantreft. Overtreding van een afge sproken tijdslimiet kon de predikant op een boete komen te staan. Wigbold Muilman is een typisch voorbeeld van een telg uit een (welvarende) predikantenfamilie. Hij verwierf zijn ambt en nieuwe standplaatsen dank zij relaties en familiecontacten. Zijn vader, dr. Willem Muilman, was predikant in Den Haag. Zijn ooms Wigbold Muilman en Wilhelmus van Zutphen waren predikant in Brielle, resp. Zwolle. En nog geen anderhalf jaar na zijn bevestiging in Edam werd ook 'onze' Muilman naar Den Haag be roepen. Zijn neef Henricus werd eveneens domi nee. Ook hij heeft enige jaren (van 1766 tot 1770) de gemeente van Hippolytushoef en Westerland gediend. Jaren later, van 1789 tot 1792, stond hij opnieuw op Wieringen, deze keer als predikant van Oosterland, Stroe en Den Oever. Misschien heeft men de gave van het eiken houten kistje wel gezien als een vorm van ge noegdoening voor het feit dat men na anderhalf jaar al weer op zoek moest naar een nieuwe predi kant.... Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 14