gel had de gewoonte dat wanneer zijn vrouw niet thuis was, hij bij ons de benen onder tafel stak om mee te eten. Een voorkeursbehandeling gaf dat echter niet. Tijdens een jubileumjaar van de Florafeesten had vader een ballonnenwedstrijd voor de kinde ren georganiseerd en met veel verve uitgedragen. Adreskaartjes waren gedrukt en ballonnen besteld. Op de dag dat de ballonnen moesten worden op gelaten en dus met gas moesten worden gevuld, verscheen Nagel, terwijl de kinderen al ongeduldig stonden te wachten, om de actie te verbieden op grond van het feit dat er geen vergunning voor het afvullen met gas was. Vader ging op Nagel af en zei: "Ga jij dat maar aan de kinderen vertellen." Kortom de ballonnenwedstrijd vond doorgang met onge veer alle kinderen van het dorp. In optocht met bal lon in de hand, voorafgegaan door de drumband Apollo, marcheerden ze naar het feestterrein waar de ballonnen tegelijk werden opgelaten. Vader verkocht weleens illegaal een flesje sterke drank. Nagel vermoedde dit en kwam met veel bravoure huiszoeking doen. Nu werden de flessen bewaard boven de slaapkamers op de balkenlaag. Het plafond van de slaapkamers was tegen de bal ken gelijmd, dus de vliering was niet beloopbaar. Toen Nagel niets had gevonden zei vader tegen hem: "Nu hier nog via het luik boven het plafond zoeken want daar ben je nog niet geweest" Nagel durfde dit niet want hij wist dat hij er door kon val len. Zo was de voorraad gered, maar de drankver koop werd wel gestaakt. Het was in die tijd verboden om vlees te verko pen. De wet zei echter dat toebereid vlees als vlees waren werd gezien en mocht worden verkocht. Vader besloot toen om bevroren gehakt waaraan zout en kruiden waren toegevoegd te gaan ver kopen, iets dat de plaatselijke slagers niet op prijs stelden. Een proefproces, ondersteund door de advocaat van de Sparcentrale in Amsterdam, werd gewonnen en de verkoop kon doorgaan. Hierna werden krentenbroden en netten sinaasappels aangeboden. Er werd schande van gesproken en als broodroof betiteld maar het werd wel gekocht. De winkel werd diverse keren verbouwd, wat niet onopgemerkt bleef. Zelfs zo dat een delegatie van Duitse winkeliers de winkel kwam bezoeken, waar na ze zijn idee als voorbeeld mee naar Duitsland namen. Bij de laatste verbouwing werd de snelbedie- ning geïntroduceerd. Hierbij konden de klanten de keuze maken tussen wachten op hun beurt of een mandje pakken en zichzelf bedienen. Na de laatste verbouwing, waarbij de lokale aannemers zoveel mogelijk waren ingeschakeld, kwamen er in de eerste dagen klachten dat de koek een vieze smaak had. Oorzaak was dat de stellin gen waren gelakt en te snel gevuld. De lak had een verfsmaak aan de koekjes afgegeven. Een jaarlijks terugkerend fenomeen was 'De Spar bonte avond' Hierbij konden klanten via het zegelspaarsysteem sparen voor een revue met de beste artiesten uit die tijd, zoals Berry Kievits en Gerald Walden. Ook kon gespaard worden voor de 'Spar zomertochten' naar onder andere Valkenburg en de wereldtentoonstelling in Brussel. Weinig tijd Onze ouders hadden weinig tijd maar zorgden altijd dat er voor ons geborgenheid was. Uit school zat moeder altijd klaar met thee. Voor tijden van grote drukte, als het niet mogelijk was om ons op te vangen, zorgden ze altijd voor goede opvang. Onze buurvrouw Hennie Gruis stond altijd klaar om de kinderopvang te verzorgen terwijl haar man, Jaap, waar mogelijk vader en moeder bijstond in het vele werk. Een dagje uit met de Lloyd bedrijfsauto. V.l.n.r. Siem, vader Niek, Ina, Bert en grootmoeder Klazina Ooms- De Boer. Verdriet Zeventien november 1959 voltrok zich opnieuw een familiedrama. Op het IJsselmeer verging de WR45 met aan boord vaders broer Dirk, schipper van de WR45, en de bemanningsleden Dik en Kees Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 11