Heropening van de gemoderniseerde Sparwinkel beginjaren '50. V.l.n.r. Moeder Miep, Bert, Siem en vader Niek. Zelfstandigondernemer Enkele weken na de geboorte van Siem, op 14 augustus 1947, werd er verhuisd naar de hoek Dijk- straat/Hofstraat in Den Oever. Als Spar werd de concurrentie met de andere winkeliers Piet Lont en Berghorst aangegaan. Klanten werden bezocht en bestellingen opge haald. Hiervoor waren speciale boekjes waarin, als hij geluk had, reeds de benodigde boodschappen door de klanten waren genoteerd wat een tijdsbe sparing moest opleveren hetgeen niet altijd lukte. Tijdens het ophalen van de boekjes werden ook de weekaanbiedingen besproken, waaronder het snoepje van de week. Hiervoor had hij een klein kistje met verschillende vakjes waaruit de aange boden zoetigheden te proeven waren. Doordat de verkoopgesprekken doorspekt waren met allerlei dorpsnieuwtjes, duurde het vaak lang voor de bestelling was opgenomen. Mevrouw Poepjes (door vader steevast mevrouw Po-epjes genoemd) spande daarbij de kroon. Thuisgekomen moesten de boodschappen worden verzameld, boekjes handmatig opgeteld, de volgende dag worden bezorgd en er moest worden afgerekend. Dit laatste gaf nogal eens problemen. Wanneer hij herhaaldelijk bij dezelf de personen moest vragen om zijn geld, werd hij soms gewoon met een stok het erf afgejaagd. Op 23 september 1953 werd Ina geboren. Klantenservice De winkelsluitingswet verbood te verkopen bui ten winkeltijden. Maar een verkoop via de achter deur was gebruikelijk. Klanten verwachtten dat je dan ook altijd klaarstond. Zo is het op een zondag morgen voorgekomen dat er aan de achterdeur een klant luid 'vollek' roepend, visite had gekregen en geen koffie in huis, dus werd er een pak koffie verkocht. Enkele minuten later. Diezelfde klant had ook geen koffiemelk, dus dat werd daarna ook nog geregeld om vervolgens enkele minuten later nog maals langs te komen, want ze had geen koekjes. Toen vader reageerde dat dit toch wel in een keer had gekund, werd ze boos. Rond de Sint Nicolaas werd er een speciale tafel in de winkel ingericht met alle Sint Nicolaas artike len zoals chocoladefiguren, suikerbeesten en der gelijke. Op Sinterklaasavond, direct na sluitingstijd, kwam Cor Hoep van Vatrop op de motorfiets dan langs en kocht alle restanten in een keer op. Het was ouderwets handjeklap tot er een deal was. Dorpsagenten waren Nagel en Oudejans. Na- - 10 - WIERINQEN. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 2 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 10