Het Vergulde Poortje op het eiland Wieringen Bij het doornemen van oude papieren over Wieringen zat een artikel waarin onder meer de herberg 't Vergulde Poortje wordt genoemd in het liedje Wie wil er mee naar Wieringen varen? Nu zijn er van dit volksliedje verscheidene ver sies, zo gaat dat met oude liedjes. Er is één cou plet, soms twee, maar ook weleens vijf. Maar in één van die varianten komt de genoemde her berg voor. Wel ontbreekt hier het refrein, maar daar gaat het nu niet om. Wat de schrijver vooral opviel was de eerlijkheid van de Wieringers. Bob Gorter "Lezen wij niet bij Witsen Geijsbeek (anno I860) dat op Wieringen de deuren geen sloten hadden, dat schuldbekentenissen of kwitanties niet gege ven werden en nog nooit een schuld of betaling ontkend was? Bij al die lof, de eilandbewoners toe gezwaaid, ontbrak evenwel de blaam niet, dat men die ongeëvenaarde eerlijkheid, hun matigheid geen gelijken tred hield. Immers wij lezen dat van ouds het aantal herbergen op het eiland zeer tal rijk was en het bezoek dier gelegenheden, vooral op zondagavond, zeer druk placht te zijn. fn het bijzonder 't Vergulde Poortje' moet zelfs buiten het eiland een zekere vermaardheid hebben gehad; al thans onder de oude Noord-Hollandse volksliede ren treffen wij een deuntje aan, het welk op Texel werd, en misschien nog wordt gezongen en waar van de woorden aldus luiden: Wie wil er mee naar Wieringen varen 's Morgens vroeg al in de dauw Met een mooi meisje van achttien jaren Dat zo graag naar Wieringen wou? Ben je wel ooit op Wieringen geweest? In het 'Vergulde Poortje' Daar verkopen ze brandewijn Suiker en kaneel erbij, Een potje vol om een oortje!" Fragment van een artikel, overgenomen uit het maandblad FLEVO - Eerste jaargang nr. 4, april 1921, door F.W. Drijver. WIE WIL ER MEE NAAR WIERINGEN VAREN wou? Schip-per, ik hoor de ha-nen kraai-en, schip-per ik zie de vlag-ge-tjes waai-en. Stuur-man, laat je roer maar gaan, dan zuJ-len we spoe-dig op Wie-rin-gen staan. Boerderij van J. Lont Pz, Westerklief 10. (Foto uit 1933. Historische Vereniging Wieringen) Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 1 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 30