het vissen van haring, omdat zich de gelegenheid hiervoor niet voordeed. In ansjovis, aal-, wier- en schelpdierenvisserij (mosselen, alikruiken en wul ken) vond men hier steeds zijn bestaan. Het was daarom voor het eerst dat men door de geringe wieropbrengst en niet zo lonende schelpdierenvis serij een gokje waagde met de haringvangst.Voor duizenden guldens werd hiervoor de speciaal inge richte haringkamers aangekocht en uitgezet. Daarna was het wachten op de komst van de haring en die kwam, de eerste maanden nog in kleine hoeveelheden. Een aanvoer van weinige tal len (een last haring is 50-tal a 220 stuks) werd door een visserman al als succes aangemerkt, gezien de prijs van ongeveer twee cent voor één enkel visje. Al spoedig werd de aanvoer groter en groter en de prijzen werden daardoor gematigder, totdat op het laatst iedereen, ook zij die geen vast beroep uitoe fenden 'in haring deed' Er werd grof verdient, zelfs de kostbare kuilvisserij, die per kuil met twee sleep boten en een ongeschoolde bemanning moest worden uitgeoefend en beduidend minder aan de markt bracht dan het staande want, was geruime tijd lonend. De vissershaven en het haventerrein van Den Oever was soms te klein, omdat het de hele dag vol geparkeerd stond met grote vracht wagens, die de vis zo uit zee naar alle delen van het land en daarbuiten vervoerden. Door de overvloedige vangsten van haring heerste er grote bedrijvigheid in de haven van Den Oever. De vrachtauto's rijden dag en nacht af en aan om de vis te vervoeren. Alle dagen is er aan de ha ven een geweldige drukte. De vissers die met hun bedrijf bezig zijn beleven een gouden tijd. Grote scholen haring, die op weg zijn om kuit te schieten zwemmen tegen de Afsluitdijk en worden in grote hoeveelheden in de zogenaamde kamers gevan gen. De omzet van de visafslag te Den Oever is dan ook zo groot als nooit tevoren. In 1933 werden de prijzen nog enigszins op peil gehouden door de geforceerde lage aanvoer, maar de grote vraag naar haring was na de paasdagen (12 en 13 april) met enkele weken voorbij. Tegen de onderlinge afspraken in gebeurde het soms dat iemand weleens zondigde en zon der voorafgaande kennisgeving zogenaamd met de totale 'kamervangst' aan de afslag verscheen, waardoor uiteraard de veilig gewaande prijzen dan kelderden. De aanvoer van haring in de haven van Den Oever op 27 maart 1934. Links Kees Klaver en rechts Simon Lont, bij genaamd Jumbo, scheppen de haring in manden voor de verkoop. Dan is er de ansjovis en geep die hun aandacht kwam vragen. Als deze vissoorten zich ondanks de aanleg van de Afsluitdijk in hun paaigebied zouden handhaven, zag de toekomst er voor menig ex- Zuiderzeevisser toch niet zo donker uit als aanvan kelijk werd verondersteld. Bronnen: Wieringer Courant,3 mei 1933 Hollands Glorie/HN nr. 1/2007 door Martijn Lak Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 1 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 26