Schenkingen Aanvullingen en verbeteringen het een gelukkig jaar zal worden. Hij feliciteert de jarige (vader De Raaf, geboren op 1 januari 1898) en zegt dat als hij met verlof komt hij misschien wel een pakje shag zal meenemen als cadeautje. Hij vervolgt: "We zitten hier veel rustiger als op Wie- ringen. Eerlijk gezegd zijn we weleens blij als er lucht alarm komt, want dat breekt de eentonigheid een beetje. Jullie hebben zeker geen gebrek aan vuurwerk de laatste tijd, nou zolang er geen bommen vallen op Wieringen kan dat niet zoveel kwaad." Hij vraagt hoe het staat met het werk in de Meer. Het werk in Lud- wigshafen bevalt hem totaal niet. Je wordt er vre selijk smerig van en wassen lukt niet zo erg goed met zijn stukje eenheidstoiletzeep. Hij bedankt zijn aanstaande schoonouders voor een pannetje. Zonder dat zou hij niet veel hebben aan erwten en bonen. Hij hoopt dat Hillie gewoon bij de dokter kan blijven. Ze wordt niet naar Duitsland gestuurd, maar als dat toch zou gebeuren, zou dat bij hem in de buurt moeten zijn. Hij eindigt de eerste brief als volgt: "Jullie aanstaande schoonzoon Nan. PS. Mijn blaadje nog niet helemaal vol, maar het is etenstijd en daar ben ik als de kippen bij." De tweede brief is van ongeveer een jaar later, "Ludwigshafen, 18 december 1943" Nan is tijdens zijn (enige) verlof op 30 april 1943 op Wieringen getrouwd met Hillie de Raaf. De aan hef van de brief is nu: "Beste Schoonouders" Dan gaat hij verder: "Allereerst een heel gelukkig nieuw jaar toegewenst en ten tweede vader De Raaf gefeli citeerd met zijn verjaardag. Ik hoop het volgend jaar niet meer per brief te doen, maar mondeling." Hij kan niet anders dan zich in zijn lot schikken. Dochter Hillie zal wel verteld hebben dat hij nu weer in het hospitaal ligt. Dat verveelt hem, maar hij weet niet wanneer hij er weer uit kan. Het werken in de fabriek is ook niet alles. Af en toe is er wel luchtalarm. Verder is het wel een beetje uit te houden, want die middag is er iemand binnen gebracht die zijn harmonica meegenomen had. De week daarvoor was er een voedselvergifti ging waaraan acht personen zijn overleden, onder wie een Nederlander. Als gevolg van deze vergifti ging liggen er ook patiënten in dit hospitaal. Zijn blaadje komt ook deze keer niet vol, omdat er niet zoveel meer te melden is. Hij eindigt zo: "Nou, tot spoedig wederziens dan maar weer, on danks de misère met het verlof en verder hartelijk gegroet van Nan." Van mevrouw Marijke van der Streek-Visser het boek Wieringer Land en Leven in de Taal geschre ven door J.C. Daan. Een blad met Vrijheidsliederen/Hippolytushoef uit juni 1945. Hartelijk dank Op de Hoogte 2016-4-blz.11 In het artikel Burgerlijke stand Wieringen honderd jaar geleden 'Overleden in 1916' staan twee typefouten: - Elisabeth Trijntje (Bet) is donderdag 20 maart 1986 gestorven, 87 jaar oud. Dit moet zijn 80 jaar oud. - Pieter Cornelis (Piet) is 82 jaar geworden. Dit moet zijn 80 jaar. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 1 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 14