Avonturen van Jack Betsema Na de pauze was het woord aan broer Jack. In sappig Wierings (sorry, Tessels) wist deze oud vis serman van deTX 38 Branding zijn gehoor meteen te boeien met verhalen over het duiken in de prak tijk. "Hoe dat in zijn werk gaat? We krijgen bijvoor beeld een positie door van een Texelse garnalen- visser die ergens met zijn netten op de bodem is blijven hangen.Vervolgens gaan we met ons schip naar de opgegeven locatie. Altijd bij de wisseling van tij (kentering), want dan is er weinig stroming. Met sonar zoeken we de bodem af. Als we de exac te plek hebben gevonden werpen we het anker uit en maken een zoekslag. We binden een touw aan het anker vast en zoeken in een rondje op de tast de bodem af." Jack Betsema kon smakelijk vertellen over wat ze allemaal onder water tegenkwamen. Zo had hij jaren geleden ooit eens een mooie pot gevonden, maar helaas ontbrak het deksel. Jaren later doken ze weer eens op dat wrak en waarachtig, hij vond het deksel. Apart is dat wrakken zomaar voor jaren weer onder het zand kunnen verdwijnen en daarmee uit beeld zijn. Ook andersom gebeurt het dat onbe kende wrakken ineens blootspoelen en daardoor soms verloren gaan.Voor de duikers is het dan zaak er op tijd bij te zijn. Jack Betsema in een ongedwongen pose op het podium met een schilderij over een schip dat vergaat en wat er uiteindelijk op de zeebodem van overblijft. De houten rand van het schilderij is gemaakt van een in stukken ge zaagde balk, die ook door hen opgedoken is. Soms gaat het ook wel eens mis. Zoals die keer dat Jack samen met vriend en mededuiker Arnold Looyer bezig was om bij hem thuis tapijt te leggen. Halverwege de klus keken ze naar buiten. Prachtig weer en over twee uur zou het tij kenteren. En dan begint het te kriebelen. Waarom niet even een duik maken en daarna het tapijtleggen verder afmaken. Aldus besloten ging het rap naar de haven en werd zee gekozen. Op het wrak gekomen was Jack on derwater heel druk met allerlei vondsten. Zo druk dat zijn eerste fles lucht al snel leeg was. Toen de reservefles ook leeg was moest hij snel naar de oppervlakte. Normaal pak je dan het ankertouw om op die manier dicht bij de boot uit te komen. Nu ging Jack in de haast zonder touw omhoog. Er stond een sterke vloedstroom en hierdoor kwam hij twintig meter achter de boot boven. Naar de boot zwemmen lukte niet meer en hij dreef steeds verder weg. Duikmaat Arnold had iets zuiniger om gesprongen met lucht en kwam boven toen Jack al redelijk uit zicht was. Na een tijdje gewacht te hebben sloeg deze groot alarm. Jack dreef richting Wieringen, maar bleef rustig onder de gedachte'als straks het tij weer kentert drijf ik met de ebstroom vanzelf weer naar Texel'. In zijn duikerspak bleef hij warm en dankzij de duikbril had hij geen last van het zoute water. De inmiddels gealarmeerde heli kopters vlogen op hun zoektocht wel tot drie keer aan toe over hem heen, maar merkten hem niet op. Het was onderhand donker geworden, maar Jack bleef ook toen de kalmte bewaren. Dat gold op datzelfde moment duidelijk niet voor zijn vrouw, familie en (duik)vrienden opTexel. Dankzij zijn zwemvliezen kon hij met de stroom mee redelijk zijn 'koers' bepalen en aan de lichten van de boeien kon hij zien waar hij zich bevond. Als visserman was hij niet anders gewend. Alleen dan varend op het water en niet liggend in het water. Uiteindelijk slaagde hij erin om bij de havenhoof den van zijn woonplaats Oudeschild weer aan wal te komen. Het was al heel laat in de avond en toen hij de woonkamer binnenkwam bleek de dominee, die troostende woorden had gesproken, net ver trokken. Jack had heel wat uit te leggen. De klus van het tapijtleggen hebben ze een paar dagen later als nog samen afgemaakt. Dit keer zonder verdere uit stapjes. Dankzij de verhalen over hun avonturen, de wrakvondsten en daarmee de kijk op een stuk ma ritiem verleden onder water, konden ook de aan wezigen in het Vikingschip terugkijken op een zeer geslaagde avond. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28s jaargang nr. 4 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 7