Een duik in het verleden en andere avonturen door Menno Smit In het verleden duiken doet de Historische Vereniging Wieringen al vanaf haar oprichting, maar dit was de eerste keer dat dit ook letterlijk (echt) gebeurde. De najaar lezing in het Viking schip werd namelijk verzorgd door de Texelse hobbyduikers en broers Jack en Gerrit-Jan Bet- sema. Nadat voorzitter Gerard Numeijer de bijna hon derd aanwezigen op zijn bekende wijze en op z'n Wierings welkom had geheten kreeg eerst jongste broer Gerrit-Jan Betsema het woord. Ja, en met Texelaars voelt het dan meteen heel vertrouwd. HetTessels en Wierings liggen als dia lect heel dicht bij elkaar en veel van de scheeps wrakken in de Waddenzee, waarover verteld werd, liggen min of meer tussen Texel en Wieringen in en dus ook dichtbij. De Rede van Texel was in de zeventiende eeuw één van de belangrijkste ankerplaatsen van de wereld. Op goede dagen lagen hier wel honderd schepen voor anker, te wachten om geladen of gelost te worden. Met storm vergingen hier helaas ook wel schepen. De locatie van een flink aantal van deze wrakken is bekend, heel veel andere lig gen waarschijnlijk nog verscholen onder het zand. De gebroeders Betsema zijn lid van de Duikclub Texel. Deze is opgericht in 1973 en heeft een eigen boot genaamd de RP 42, een voormalig rijkspoli- tievaartuig. Met het vertonen van een duikfilm nam Gerrit- Jan de bezoekers mee onder water. Mooie beelden waarop veel te zien was. De film was opgenomen op een dag dat het zicht onder water uitzonderlijk goed was. Latere beelden gaven een beeld van een 'normaal'zicht in de Waddenzee dat dan slechts 50 cm tot 1 meter is. De duikers moeten dan echt op de tast en het gevoel werken. leder wrak heeft zo zijn eigen vondsten. Al naar gelang wat er gevonden wordt krijgen de wrakken een naam. Zo is er het'schervenwrak'. Zo genoemd naar de restanten van de duizenden toen nog hele potten die dit schip ooit vervoerde. Ook is er het 'twee kanonnen wrak'. Dit wrak kreeg haar naam meteen na de berging van twee kanonnen uit dit wrak. Inmiddels zijn er tien kanonnen uit het wrak gehaald, maar om nu bij elk kanon de naam weer te veranderen vond men te ver gaan. Andere na men die voor zichzelf spreken zijn het'piskruiken- wrak'en het'flessenwrak'. Het 'palmhoutwrak' kreeg haar naam door de vele stammetjes palmhout in en rond het wrak. Een schilderij met daarop de restanten van het 'palm houtwrak'. Gerrit-Jan geeft uitleg over waar bij het wrak verschillende vondsten zijn gedaan. Op de tafel liggen voorwerpen zoals ze die in de loop der jaren op verschillende wrakken hebben opgedoken. Dit wrak zou het bekendste wrak worden. Niet door het palmhout, maar door een heel andere vondst. In 2014 vonden de duikers van Duikclub Texel hier een kist vol textiel. In de kist vond men onder meer een uitzonderlijk gave japon van bijna vierhon derd jaar oud. De rijk bewerkte en versierde japon was vrijwel zeker van een hoge adellijke, mogelijk zelfs koninklijke, vrouw. Ook zijn een mantel, kousen en lijfjes van zijde met veel goud- en zilverdraad bo ven water gekomen. Evenals tal van gebruiksvoor werpen. Leren boekomslagen tonen in goudopdruk het wapen van de Engelse koning Karei I (1600-1649). Een deel van de lading van het vergane schip was daarom vermoedelijk van de Stuarts, de Engelse Ko ninklijke familie. Een maritieme textielvondst van dit formaat is echt uniek in de wereld. Dankzij deze op zienbarende vondst werden de Texelse amateurdui kers ineens landelijk bekend. Het'palmhoutwrak'was waarschijnlijk een middelgroot handelsschip uit on geveer 1640. De datering is onder andere gebaseerd op de vondst van een Jacobsstaf (een meetinstru ment voor het bepalen van de breedte op zee), waar het jaartal 1636 in staat gegraveerd. De textielvondst werd ondergebracht bij Museum Kaap Skil op Texel. "Als het thuis op de schouw staat, is het alleen leuk voor de visite, maar in het museum heeft iedereen er wat aan", aldus Gerrit-Jan Betsema. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28e jaargang nr.4 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 6