50 Jaar geleden door Cees Tijsen Het is 50 jaar geleden dat de Kapel en het Gasthuis in Den Oever zijn gesloopt en de Kapel in 1968 in het Zuiderzeemu seum weer is opgebouwd. Niet zoals de Kapel bij de bewoners van Wieringen bekend was, vol gens sommige bewoners lijkt het er niet op. Bij het bekijken van de foto's van de sloop viel mij de foto op van de onderdoorgang van de Kerksteeg naar de Kapel steeg. Deze doorgang zullen veel oudere bewoners zich nog wel kunnen herinneren, maar bewoners jonger dan 50 jaar hebben daar geen weet van. Verder viel mij een foto op met een boograam in de westelijke muur, die muur stond tussen de Kapel en het Gasthuis. Dit betekend dat oorspronkelijk de De doorgang geeft een verbinding van de Kapelsteeg naar de Kerk steeg In de doorgang zat gezien vanaf de Kerksteeg links een deur die toegang gaf naar de toren. Deze deur zat in de later gebouwde muur die de oude ingang verborg. De deur rechts gaf toegang tot het Gasthuis Kapel en het Gasthuis niet aan elkaar waren gebouwd, is dus in een later stadium gebeurd. Mijn idee was eigenlijk een klein verhaaltje te schrij ven over de doorgang, maar na het bekijken van de foto's van de sloop ben ik toch maar eens in het Regionaal Archief in Alkmaar gaan neuzen. Daar kwam ik tot de ontdekking dat de herbouw van de Kapel in Enkhuizen toch wel iets heeft van de oorspronkelijke bouw, met name van de voorgevel. Verder blijkt uit het onderzoek dat de ingang van de Kapel in de westelijke muur was gesitu eerd en bij de samenvoeging van de twee gebouwen is ver dwenen achter een muur. Deze muur was nodig voor de onder steuning van het dak boven de doorgang. In deze nieuw aan gebrachte muur had men een deur gemaakt die toegang gaf naar de toren. De westelijke muur met boograam en de oorspronkelijke toegangs deur naar de Kapel. Ik neem aan dat tijdens de genoemde verbouwingen de ingang aan de kant van de Kapelsteeg/Spuitsteeg is ge maakt. Bij binnenkomst in de Kapel kwam men in een brede gang, met links de consistorie- "Zo vermeldt H.M. van de Berg in een beschrijving van onder andere kerken op Wieringen. In de westelijke sluitingswand is blijkens opmetingsschetsen van de architect Mulder een brede spitsbogige ingang ge weest tussen twee forse steun beren die langs de westgevel opgaan en de aanzet vormen van het klokkentorentje, dat boven de westgevel op het dak staat. Door een moderne afscheiding in de gang tussen kerk en gasthuis is de westge vel thans onbereikbaar. In het inwendige zijn aan de west zijde, blijkens een opschrift uit 1672, in dat jaar dienstruimten getimmerd." De westelijke muur met het boog raam. Puntdak is van het Gasthuis en rechts Hotel Lont. -20- Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 28! jaargang nr 4 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 22