Schenkingen Handels-Winteravondschool op Wieringen Er was een handels-winteravondschool op Wieringen in 1919. Aangifte van nieuwe leerlin gen kon onder anderen bij Harmen Stavenga, de secretaris. Het onderwijs omvatte de vakken boekhouden, handelsrekenen, aardrijkskunde, Nederlandse taal, rekenen, Duitse- en Engelse taal. Het schoolgeld moest voor het begin van de lessen voldaan worden, per winterhalfjaar 15,- voor alle vakken, 12,- voor de verplichte vakken (alle vakken behalve Duits en Engels); ƒ10,- voor twee talen en 7,50 voor één taal. Minvermo genden betalen de helft van dit schoolgeld; als iemand de studie helemaal niet kon betalen werd hij zonder kosten toegelaten. Enige tijd la ter maakte de commissie Handelscursus bekend dat de inspecteur van het middelbaar onderwijs Burgemeesterfeesten 1920, Harmen Stavenga staat links met hoge hoed. een brief had gestuurd, waaruit bleek, dat met het oog op de rijkssubsidie de oprichting van de cursus moest worden uitgesteld tot volgende zomer. In november 1920 werd Harmen Stavenga beroepen in Nieuwe Krim (nu gemeente Coevor- den), maar hij heeft dat beroep niet aangeno men. Niet veel later werd hij beroepen in Bergen bij Alkmaar, waarop hij Wieringen verliet. Een paar achtergrondgegevens: In Roeselare was men overwegend katho lieken daar accepteerde men niet dat er een pro testantse Evangelist kwam preken, die ook nog eens fel tegen het katholicisme was gekant. Dit had tot gevolg dat Maria Stavenga eigenlijk niet meer op straat kon komen, want ze werd met to maten en andere dingen bekogeld. Daarom zijn ze er vertrokken. Maria Stavenga-Waringa heeft zich nooit thuis gevoeld op Wieringen, ze was bang om op een plaats te wonen die omgeven was door water. En het was ook niet gemakkelijk om vanaf het eiland te reizen, je moest altijd met de postboot. En zoals al is vermeld, 's winters was het heel moeilijk om naar Van Ewijcksluis te ko men, dan moest de ijsvlet in bedrijf komen. En soms ging dat zelfs niet, dan zat je vast op het eiland. Maria Stavenga-Waringa is overleden op 19 januari 1932. (wordt vervolgd) Alle gevers hartelijk dank! Van mevrouw T. Kolff-van der Plas een foto van K. Maaskant uit 1938, waarop een versierde wagen met de tekst 'Vestigt u in Noorderlicht'. En een krantenartikel over het schatgraverseiland Wieringen. Van Tonnes Boven zeven verzilverde lepeltjes met afbeeldingen van de Zuiderzeewerken en oude schepen. Van mevrouw Nel Metzelaar-Everts twee brieven uit 1942 en 1943 door Nan Omis geschreven in Duitsland. Van mevrouw Mirjam Trompetter-Hekman een projector met geluid voor super 8 film. - 18- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28* jaargang nr. 4 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 20