den scheidenden burgemeester zal als souvenir aan Wieringen door de Commissie worden aange boden een album met inscriptie en voorzien van diverse handtekeningen." Al in september 1919 schrijft hij over de droog legging van de Zuiderzee het volgende: "Ter voorbereiding van de plannen tot droogleg ging der Zuiderzee is men op Wieringen bereids met de voorbereidende werkzaamheden begon nen. Peilschalen te Den Oever (Oosteind) en te De Haukes (Westeind) zijn reeds nagenoeg vol tooid. Ingenieurs bevinden zich op Wieringen tot het afbakenen van de toekomstige waterafvoer kanalen. Het eiland dat het laatste jaar der verge telheid werd ontrukt door den Prins van Pruisen, zal weldra uit zijn isolement worden verlost, en in de toekomst een attractie worden voor toeris ten, naar Wieringers hopen. De Vereeniging ter bevordering van Vreemdelingenverkeer op Wie ringen zint reeds op plannen. Al heeft Wieringen geen bewoners typeerende kleederdracht gelijk b.v. Volendam, Marken e.a. plaatsen, toch zal het "Wieringer Eigen", dat vreemdelingen bijna zon der onderscheidt bekoort, verloren gaan, bij de opneming in het groote verkeer. De intense rust en kalmte, omgeving en bewoners kenmerken de, zullen weldra tot de geschiedenis behooren. Het begin is er al. Zeven jaar geleden was een auto op Wieringen een rariteit, 'n motorfiets 'n zeldzaamheid. Nu hoort men reeds dagelijks, 't getoeter van beide. Eigenaars? Wieringers!" "Aan de burgers van Wieringen! In den loop van de komende week zal een beroep op uw mildheid worden gedaan. Dan zal over ons heele eiland met inteekenlijstenten bate van Wed. J. Kuut worden rondgegaan. Welk een diepen indruk heeft het op allen gemaakt toen Jan Kuut, die stoere visscher, als roeier van de IJsvlet welbekend, ziek werd en overleed.Tijdens zijn ziekte hebben zijn medevisschers uit eigen beweging reeds geld bijeengebracht om zijn ge zin voor armoede te bewaren. Die daad van ware kameraadschap zal niet licht vergeten worden. Maar toen het bijeengebrachte geld is nu op - en de Weduwe van Jan Kuut met haar beide school gaande kinderen is daar nog. Wij meenden dat wij voor haar een beroep op burgerij mochten doen. Als ieder, naar vermogen een kleine gift schenkt, dan maken vele handen het werk licht en is deze vrouw met haar kinderen van armoede gevrijwaard. De ondergeteekenden willen gaar ne zorg dragen voor het goede beheer der inge komen gelden. Zij geven ook de verzekering, dat mocht Wed. J. Kuut na eenigen tijd door veran dering van levensomstandigheden de geregelde wekelijksche uitkeering niet meer noodig heb ben, de overgebleven gelden voor een derge lijk menschlievend doel zullen worden besteed. E. Baijs; A. Peereboom;Th. J. v.d. Laar; H. Stavenga J.M. Leenderts; F.C. de Vries; NJ. Poel; W. de Vries." Wieringen was een eiland en in de winter soms niet te bereiken door het vele ijs dat er toen gere geld was. Daarom was er 's winters een ijsvlet als de Postboot niet kon varen. Die ijsvlet werd be mand door een aantal stevige vissers. Daarover gaat het volgende stukje uit 1919. Ook hier was Stavenga bij betrokken. Maria en Harmen Stavenga met dochter Gré in de serre in het huis aan de Koningstraat in Hippolytushoef. -17- Historische Vereniging Wieringen "OpdeHöögte" 285jaargang nr. 4 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 19