f BRUINKQLENBRIKETTEN Harmen Stavenga. Hij is onder andere lid van de Vereniging voor Getrouw Schoolbezoek. In een vergade ring van 24 mei 1914 komen de problemen ter sprake van een schoolreisje. Citaat uit de krant: "Bespreking schoolreis. Uitvoerige discussiën worden gevoerd, ook met het oog op de reisgelegenheid door Anna- Paulowna, aangezien niet door de Van Ewijcksvaart, tot Veer- burg gevaren kan worden en tot Den Helder komt de meeste leden met het oog op de lange zeereis minder gewenscht voor. Ten laatste wordt tot een reisje naar Bergen besloten en wordt de heer Kaan verzocht in Anna Paulowna te informeeren wan neer de kans bestaat, dat er doorgevaren kan worden. Het rondgaan met de lijsten wordt onderling verdeeld. Aanvraag subsidie gemeente, zal door den Secr. worden aangevraagd. De volgende vergadering zal bij den heer Vroom op Dinsdag 6 Juni gehouden worden." Harmen Stavenga vraagt hoe het moet als er niet tot Veerburg gevaren kan worden. Er wordt besloten af te wach ten. In een ingezonden stuk van 1916 maakt hij zich boos over een verkeerde voorstelling van zaken in de krant. Het be trof de bestuursverkiezing van de Evangelisatie Rehoboth. Er stond dat de heer C. Tijsen be dankt had voor het bestuur of bedankt was. Dat was niet waar. Hij was aftredend en werd niet herkozen. "Uw correspondent van hier dient dergelijke bericht jes eerst beter te onderzoeken. Uw dw.H. Stavenga" In oktober 1917 wordt hij aangesteld als magazijnmees ter van de afdeling Wieringen van het Rode Kruis. Het was toen oorlog, de eerste wereldoorlog (1914 1918). Ook al was Nederland niet actief bij de strijd betrok ken, op veel terreinen ont stonden grote tekorten, onder andere bij de brandstofvoorzie ning. In 1917 mocht elk huis gezin honderd kilo briketten kopen, dat waren ongeveer driehonderd stuks. De prijzen zouden hoger zijn dan voor heen, maar hoeveel hoger viel op dat moment niet te zeggen. Voor de zekerheid bepaalde de brandstoffencommissie (waar van Stavenga secretaris was) de prijsverhoging op ƒ4,25 per honderd kilo briketten. Als achteraf bleek dat er teveel in rekening was gebracht, kreeg men geld terug. Later werd er bericht dat iedereen twee gul den terugkreeg. Op 17 en 18 juli 1918 kon met dit bedrag ophalen bij de administrateur Duijnker. Onrust in de gemeenteraad In 1919 ontstaat er on rust in de gemeenteraad over burgemeester Peereboom. Hij is behalve burgemeester, als particulier ook zakenman. En in die hoedanigheid koopt hij grote partijen cachou op, de vissers van Wieringen zitten te springen om cachou1), maar Maria en Harmen Stavenga met dochter Gré in de tuin aan de Koningstraat (huidige nummer 23) in Hippolytushoef. -15- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 285 jaargang nr. 4 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 17