Harmen Minks Stavenga met zijn gezin op Wieringen -13- Martien de Haan *1933 f2005. (Collectie Marietje Bron) een oto sture ök. Dat is me jarelang bij bleven. Je waar nag niks went. Toen we wat ouwer wiere, benne we wat uut mekaar raakt. Buurman kwam te overlijde en Martien kwam as nag jonge knul in de zaak en deur de drokte raakte we mekaar een beetje kwiet. Maar ik ben later wel an de weet kommen weer we met z'n twieën weest benne met de oto. We ware in Alkmaar, en in de Lange- strèèt wier ik der uut zet. Buurman De Haan most helegaar gien boeskip doen, maar was een strèètje rongd reden. Hij had deer örreges de oto neerzet en waar om de hoek gaan staan te kieke wat ik allegaar zou doen. Dut ware zomaar van die streke van buurman, maar mien eer ste dag alliendig in de gróte stad ben ik nooit vergete. Met dank aan Marietje Bron deel I doorDineke Halfweeg en Bob Gorter Ouders Vader Mink Harmens Stavenga werd gebo ren op 16 augustus 1833 te Hitzum (Franekeradeel). Hij trouwt op 5 mei 1860 met Grietje Ypes de Vlas, geboren op 30 augustus 1841 te Lollum (Wonsera- deel). Moeder overlijdt op 17 april 1903 te Welsrijp (Hennaarderadeel). Grietje en Mink krijgen vijftien kinderen, waarvan er acht op zeer jonge leeftijd overlijden. De eerste twee kinderen worden aangegeven als Stavenga, maar alle volgende kinderen worden aangegeven als Stavinga. Het eerste kind, Berber, wordt geboren op 3 december 1860. Berber trouwt op 10 mei 1883 in Baarderadeel met Ulbe Justus Fa- ber. Ulbe Justus is in Oosterlittens geboren. Berber emigreert met man en kinderen naar Amerika. Van Berber is verder niets terug te vinden, alleen dat ze in 1900 al is overleden. Op 13 mei 1909 emigreert vader Mink Harmens Stavenga naar Washington, Amerika, samen met zijn jongste kind, dochter Grietje, haar man Anne Ploeg en hun kinderen. Mink Harmens Stavenga overlijdt in 1914. Grietje, in Amerika heet ze Grace, overlijdt in 1939. Vader en dochter liggen op dezelfde begraafplaats in Ame rika. Harmen Minks Stavenga Het tweede kind van Grietje en Mink is Har men. Over hem en zijn gezin gaat dit verhaal. Harmen Minks Stavenga werd geboren op 11 maart 1862 te Welsrijp (Hennaarderadeel). In zijn geboorteakte staat als voornaam alleen Harmen en als achternaam Stavenga. Dat'Minks', de zoon van Mink, is de naam van zijn vader, een patroniem dus. Vader tekent deze akte met Stavinga. Harmen trouwt met Aukjen Mie- dema op 23 september 1887 te Utingeradeel. Aukjen is geboren op 10 november 1865 te Winsum (Baar deradeel). Aukjen overlijdt op 15 mei 1888. In een krant stond de volgende rouwadvertentie: "Het behaagde den Heere God hedenavond ruim elf uren mijne innig geliefde Echtgenoot AUKJEN MIEDEMA in den ouderdom van 22 jaren en 6 maanden, van mijne zijde weg te rukken. Slechts 8 maanden mocht ik door een gelukkigen echt met haar vereenigd zijn. Zwaar valt mij en haar oude Moeder dit verlies, doch de hoop op een zalig wederzien lenigt onze smart. Zij was een hongerige ziel, die alleen ruste vond bij 't Kruis van Golgotha. De Heere leere mij zwijgen. Oldeboorn, 15 mei 1888 H. Stavenga" Historische Vereniging Wieringen "OpdeHöögte" 28e jaargang nr. 4 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 15