Aantekeningen bij de huwelijken in 1916 gemeente Wieringen door Bob Gorter Bij het doornemen van de huwelijksakten uit 1916 viel ons een aantal zaken op. Soms is wat uitleg daarom wel zo duidelijk. In de originele ak ten (dat staat niet in deze lijst in Op de Hóögte) wordt bijna bij iedereen, ongeacht de leeftijd, ver meld als'jongman'of'jongedochter'. Dat kan ook iemand zijn van bijvoorbeeld 49 jaar die nog niet eerder getrouwd is geweest. Dus iemand hoeft niet perse jong te zijn om zo te worden vermeld. Als er geen 'jongman' of'jongedochter' staat be treft het een weduwnaar of weduwe. De regel was dat als iemand voor de huwe lijksdatum binnen een periode van zes maanden in een andere gemeente heeft gewoond, het hu welijk ook in die gemeente moest worden afge kondigd. Toelichting bij enkele akten die anders zijn, omdat het personen van buiten Wieringen betreft die met een Wieringse zijn getrouwd, met vermelding van het nummer van die akte: Akte 21 Huwelijk van meubelmaker Johannes Giel- helmus Vermeulen, geboren in Utrecht op 31 maart 1893 met Antje Doves, op Wieringen ge boren op 13 januari 1886, op een eerder moment wonende te's-Gravenhage. De bruidegom kwam uit Utrecht, waar zijn vader beeldhouwer was. Hij kreeg geen toestemming van zijn ouders om te trouwen. Daarop wendde hij zich tot de kanton rechter in Utrecht. Hij verscheen op 29 juli voor de rechter. Die had de ouders via een bevelschrift, overhandigd door een deurwaarder, gelast om voor deze rechtbank te verschijnen. Dat hebben ze niet gedaan. In een proces-verbaal is dat vast gelegd. Het resultaat is bekend: zij mochten uit eindelijk toch trouwen. Na veertien jaren is het toch niet goed afge lopen met dit paar. In 1930 zijn zij gescheiden. In de marge van de huwelijksakte staat het volgen de geschreven: "Bij vonnis der Arrondissement Rechtbank te Utrecht van twintig Augustus negentienhonderd dertig is het in nevenstaande akte vermelde huwelijk ontbonden verklaard. Ingeschreven in het register van huwelijken en echtscheidingen der gemeente Wieringen, heden twee en twintig September ne gentien honderd dertig. De Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand (get. Van Duin). Alkmaar, 13 October 1930. De Griffier der Arrnd. Rechtbank te Alkmaar. (Onleesbaar)" Akte 27 Huwelijk van onderwijzer Hendrikus Ada- mus Ambrosius Reith, geboren in Maarssen op 2 februari 1892 en Johanna Zomerdijk, geboren op 27 december 1889, Oosterklief, Wieringen. De bruidegom kwam uit Maarssen, waar zijn vader koperslager was. Hij woonde in Maarsseveen. De bruid, geboren te Wieringen, woonde in Hil versum, later korte tijd op Wieringen. Johanna Zomerdijk is overleden in Heemskerk op 20 mei 196171 jaar oud. Haar echtgenoot overleed twin tig jaar later, op 18 juli 1986,94 jaar oud. Voor zijn pensionering was hij schoolhoofd in Haarlem. Gebruikte bronnen: BEWIJS r.ïrm Hl - Zsé&é* A.« Ww/fs. -Vj. J www.familysearch.com voor de huwelijksregisters en de huwelijksbijlagen Beeldbank Historische Vereniging Wieringen Regionaal Archief Alkmaar Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28! jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 8