Aak WR 173 honderd jaar oud door MennoSmit Een leeftijd van honderd jaar bereiken is een mijlpaal en deze gebeurtenis gaat meestal niet ongemerkt voorbij. Ook de Wieringeraak WR 173 heeft op 13 april 2016 deze leeftijd bereikt en ter ere hiervan heeft de Vereniging Aak een boek uitgegeven over de geschiedenis van het schip. Op zaterdagmorgen in het weekend van de Flora- en Visserijdagen 2016 werd het boek in de historische hoek van de Vissershaven te Den Oever aan het publiek gepresenteerd en het ju bileum gevierd. De overhandiging van de eerste exemplaren van het boek aan Kees Hos (WR 4) en Tjeerdo Wieberdink (WR 60) voor het vele werk dat zij hebben gedaan voor het behoud van het varende Wieringer erfgoed. (Foto Menno Smit) De WR 173 is gebouwd in Workum op werf 'De Hoop'van Ulbe Zwolsman. Opdrachtgevers waren de in Den Helder wonende, maar van Wie- ringen afkomstige gebroedersTeunis en Dirk Do ves. De aak komt als HD 77 'Twee Gebroeders' in de vaart en wordt gebruikt als viskoopschuit. Op zee wordt de vangst van andere schepen opge kocht en snel naar de wal gebracht om zo vers mogelijk te worden verkocht. Na tien jaar wordt de aak in 1926 verkocht naar Wieringen. De gebroeders Broer en Cor Wit uit Den Oever zijn de nieuwe eigenaren. Het schip wordt vernummerd naar WR 173, de naam kon hetzelfde blijven. De WR 173 wordt nu wel volledig voor de visserij ingezet. De palingvisserij met fuiken is de belangrijkste visserij, maar in de winter viste men ook wel op alikruiken (krukels). De eerste jaren werd er nog volledig op de zeilen gevist. Pas in 1930 werd er een 1 cilinder 25 pk A- Ford motor ingebouwd. De gebroeders Wit wa ren behoudende mensen en ze hebben lang met de aak gevist. Pas in 1960 werd de aak vervangen dooreen nieuwe stalen kotter, WR 173'IJselmeer' Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 28s jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 26