in de jaren na 1854 uitbrak (nadat een wet op de armenzorg was aangenomen die kerkelijke en particuliere instellingen bevoordeelde boven de overheid) draaide om twee soorten vrijheid: enerzijds een liberaal-gezinde plaatselijke over heid die zich vrij wenste te maken van kerkelijke bemoeienis, anderzijds een kerk die de vrijheid voor zich opeiste tot eigen beheer en bedeling van goederen. Een conflict dat de (nog altijd ac tuele) vraag oproept of zorg voor de zwaksten een zaak is van rechten en wetgeving of van gunsten en van lief- en weldadigheid. Op weg naar vrijheid Het was echter de geest van het Réveil (met haar nadruk op "vrij" geloof en persoonlijke vroom heid overeenkomstig de 'weg der vaderen') die zich vanaf 1834 trachtte te ontworstelen aan de greep van de overheid en haar dienaren op het geloofsleven. Een beweging van afscheiding ontstond binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. Het was een beweging die de eerste stoot gaf tot de latere vorming van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Of en op welke wijze deze beweging Wieringen heeft aangeraakt, is moei lijk na te gaan; zeker is dat het vrijheidsdenken naadloos in het West-Friese klimaat paste, waar aan ook Wieringen deel had. Wanneer we de aantekeningen van ds. Leem huis in het Kerckeboek lezen, constateren we jaarlijks het vertrouwde beeld van tientallen aan- nemelingen en dopelingen. "In maart 1863zijn 17 mannen en jongelingen en 3 meisjes tot ledematen dezer gemeente aangenomen. Behalve dezen gin gen gedurende den winter van 1862/3 ter katechi- satie 91 jongelieden, nm. 39 jongens en 52 meisjes en bovendien nog 16 schoolkinderen". Maar dan lezen we: "Tusschen 14 en 21 Juny is huisbezoek geschied en daarbij de gemeente uitgenodigd tot deelneming aan het Avondmaal en tot getrouwe waarneming van de openbare godsdienst, niet al leen des ochtends, maar ook des namiddags. Den 21 Juny werd voorbereiding gehouden des och tends, maar er was minder volk dan gewoonlijk. Na den middag werd naar gewoonte weder gepredikt, maar er waren, de kinderen medegeteld, slechts 22 personen tegenwoordig. Maar van waar dat verschijnselDe lezer oordeele. Een afgescheiden predikant, Stadig, op Wieringen geboren en zijne familie op Den Oever bezoekende, predikte te dien dage voor en na den middag in de Kerk der Doops gezinden te Hippolytushoef en de groote menigte ging dien dag derwaarts - wat nut heeft nu het huisbezoek (dat het toezicht hield op de handel en wandel van alle gemeenteleden)?" Het is slechts een incident (dat een week later in Den Oever herhaald werd), maar het is toch bijzonder dat de Wieringer bevolking zo mas saal koos voor een bezoek aan een afgescheiden predikant, die een beroep zal hebben gedaan op de persoonlijke geloofservaring. Dat Stadig een Wieringer was die de taal van de mensen sprak, zal voor de toenmalige eilandbevolking onge twijfeld een rol hebben gespeeld. Overlijdensadvertentie uit de Opregte Haarlemsche Courant van 7 7 juli 1866. Ds. Leemhuis was in 1866 58 jaar. Plotseling stond er dat jaar in een ander handschrift en zonder interpunctie in het Kerckeboek: "nadat de WelEerw Z Gel Heer G Leemhuis een geruimen tijd sukkelende geweest was en in den laatste tijd zijne gezondheid weder scheen te verbeteren, nam deze op Donderdag 5 July zoozeer toe dat men reeds terstond voor zijn leven begin te vreezen en ontsliep den 7en daaraanvolgende zacht en kalm. Dingsdag den Wen had de plegtige teraardebe stelling plaats nadat de Hr. Hufnagel onderwijzer te Westerland een algemeen woord van troost in het sterfhuis gesproken had, werd aan het graf het woord gevoerd door den predikant van Oosterland A van Laer". Geleidelijk aan is er iets veranderd in het leven en geloven van mensen. De vanzelfsprekendheid waarmee mensen zich in de Grote Kerk lieten aannemen viel niet langer samen met het bloe- deloos-orthodox geloof zoals dit waarschijnlijk nog door ds. Leemhuis in de 'Grote Kerk' gepre dikt werd. De geest van vrijheid is uit de fles. En nog altijd snuiven wij haar op. (Illustraties Bob Gorter) Heileii overleed in tien ottdovdom vnn 58 jaren na eene gelukkige echtvereniging van 86 jaren, mijn linrtcïyli geliefde echtgenoot GERARDUS LEEMHUIS Predikant te Hijynlitviihwf c. a, W 1 F ZIJLSTRA Juljj 1806. wed. Cr, Leem/iuis. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28s jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 25