Hervormd kerkelijk leven op Wieringen tijdens ds. Leemhuis (1828-1866) door Henk Broer Opnieuw is men druk doende het interieur van de protestantse Hippolytuskerk onder han den te nemen. Niet zozeer een restauratie als wel een aanpassing die laat zien hoezeer het gebruik van dit oude gebouw meegaat met de tijd. Zo komen er onder andere verbeteringen in de toi letvoorzieningen, een nieuwe keuken en een lift. Het archief, waarvan het oudste gedeelte da teert uit het laatst van de 16e eeuw, lag tot in mei van dit jaar opgeborgen in een stalen en tegen brand beveiligde kast. Het bevatte onder ande re archiefstukken van diaconie en kerkvoogdij, maar ook enkele exemplaren van zogenaamde 'Kerckeboeken', waarin opeenvolgende predi kanten beschreven wat er aan speciaals voorge vallen was gedurende de tijd dat zij hier stonden. Dit archief nam niet alleen nodeloos veel ruimte in beslag, die alleen maar toenam door het afstoten van de Ankerkerk, maar ook de bewaarcondities waren niet optimaal. Besloten werd het archief te 'zeven' en vervolgens over te dragen aan het Regionaal Archief in Alkmaar. Daar krijgt het een plaats te midden van het ar chiefmateriaal van talloze kerkgenootschappen uit de provincie Noord-Holland. Het ophanden zijnde vertrek van Wieringen van dit archief, inclusief diverse heel oude stuk ken, was reden om er nog eens ons licht over laten schijnen. We nemen een in varkensleer ge bonden Kerckeboek in folioformaat ter hand. Het begint in het jaar 1790. We maken beide bruine veters voorzichtig los, slaan het open en ontwa ren dan (op geschept papier) de handschriften van diverse opeenvolgende dominees, afgewis seld door opmerkingen gemaakt door 'visitato ren', tijdens hun vijfjaarlijks controlebezoek. Zij 'zagen het en bevonden het in orde'. Een vervallen en weinig bezochte kerk Meer nog dan uit liefhebberij of uit financi ële noodzaak was de Betuwse predikant Ottho Gerhard Heldring (1804-1876) een wandelaar uit overtuiging. Het zwerven door bos, beemd en heide behoorde in het begin van de negen tiende eeuw tot de rusteloze geest van de Ro mantiek. Er was de zucht naar vrijheid, naar puurheid en naar oorspronkelijkheid. De Tach tigjarige Oorlog, de Gouden Eeuw, maar ook de geheimzinnige en sinds lang veronachtzaamde middeleeuwen voedden de verbeelding: lagen in deze heftige en heldhaftige perioden, de "tijd der vaderen", niet de kiemen van het nationale volksbestaan? In de jaren '30 en '40 maakte Heldring vele wandeltochten, door de Betuwe, over de Veluwe en ook in Noord-Holland. Hij was een man met een hartstochtelijke belangstelling voor mensen en voor hun leefomstandigheden. Daarnaast was hij, eveneens overeenkomstig de geest van de tijd, een groot liefhebber van oudheden uit de oertijden van de lage landen bij de zee. Al wat te vinden was in de bodem van oude bewo- Hippolytushoef. Tekening van PietSchipperus (1844-1929). Datum niet bekend. Historische Veieniging Wieringen "OpdeHóógte" 285 jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 21