Kaart van de uitbreiding van het buizennet naar niet-rendabeie gebieden, 21 mei 1931 Notulen raadsvergadering 22 oktober 1926: Behandeling van in juni ingediende motie om alleen nieuwbouwwoningen verplicht aan te sluiten. Provinciale Staten verwerpen deze mo tie. B&W willen wel graag aansluiting. De burge rij heeft nu ook voorlichting gehad. Het voorstel wordt nu met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Dus de waterleiding komt er. Vóór: Hermans, M. Kooy, Bosker, Minnes, Kaan, J. Kooy Tegen: Bakker, Lub, Lont, Oden Op de vergadering wordt vastgelegd een 'Veror dening tot wijziging en aanvulling der Bouw- en Woningverordening voor de gemeente Wierin- gen' in verband met de aanleg van de waterlei ding. Deze verordening wordt op 24 november 1926 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en treedt op 3 december 1926 in werking. De waterlevering begint In strijd met het oorspronkelijke werkplan is door het gemeentebestuur van Anna Paulowna, in overleg met de Wieringer collega's, een verzoek ingediend om het buizennet door te trekken naar het onrendabele gehuchtVan Ewijcksluis, speciaal met het oog op de voorziening van Wieringen. Op 17 december 1926 wordt aan de firma L. van der Valk te Heemstede opdracht verstrekt tot de aan leg van buisleidingen in de gemeentes Anna Pau lowna en Wieringen. Het buizennet loopt langs de hoofdweg met zijspruit De Haukes, verder met zijspruit Stroe en dan verder naar Den Oever. Op 11 maart 1927 heeft de waterleiding Den Oever bereikt.Op 10 mei 1927 kan aan B&Wvan Wierin gen worden bericht dat met de waterlevering een begin is gemaakt. Op 31 december 1927 zijn 295 abonnementen afgesloten op 3.923 inwoners. De gemeente betaalt het abonnement voor een aan tal brandkranen. Niet-rendabeie uitbreidingen In de daarop volgende jaren wordt gewerkt aan uitbreiding van het buizennet. Aansluiting op de waterleiding is vooral belangrijk voor de bewo ners van de Polder Waard Nieuwland. Door brak grondwater kan men daar niet gebruikmaken van welputten en is men aangewezen op regenwater. In droge periodes is er niet genoeg drinkwater voor de mensen en het vee en moet dat dagelijks in karren aangevoerd worden. (Zie Op de Hóögte nummer 2 2006 - blz. 37 t/m 46 - door Jac. Feenstra) Na de nodige correspondentie betreffende inge komen verzoeken van burgers, komt er toestem ming om onrendabele gebieden te ontsluiten. Ei genaren van percelen in het buitengebied krijgen een aanvraag- en garantieformulier aangeboden. De gemeente dient de jaarlijkse abonnementsbij- dragen te garanderen voor alle aansluitplichtige percelen. Na akkoord van de Raad wordt in 1931 met de aanleg begonnen. Bouw watertoren te Wieringerwaard De aanwezigheid van de (oudere) hoog- en laagreservoirs in de Af deling Noord maakte het mogelijk om de bouw van de drie nieu we torens, die reeds in het oorspronkelijke werkplan werden op genomen, geruime tijd uit te stellen. Gunstig was ook de omstandig heid dat het buizennet in de eerste jaren niet vol belast werd, waar door drukverliezen ge ring bleven. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 284 jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 19