tegenstanders over een poosje voorstanders zijn. Onbekend maakt onbemind. Als blijkt dat er geen meerderheid voor aanslui ting in de Raad te vinden zal zijn, komt men over een het risico van stemmen niet op zich te nemen maar tevoren overleg met Gedeputeerde Staten te plegen om de bepaling omtrent verplichte aan sluiting alleen toe te passen bij nieuwbouw. De behandeling van het voorstel wordt opgeschort. Gemeenteraad gaat akkoord De moeite en het geduld die besteed moesten worden om het gemeentebestuur tot aansluiting onder de gebruikelijke voorwaarden te bewegen, zijn zeer groot geweest en zijn dan ook alleen aangewend, omdat hier de gemeente tegen zichzelf in bescherming genomen moest worden. Voorkomen moest worden dat zij een kans zou laten lopen die haar nooit meer gebo den zou worden. Immers, het waren de inkom sten, te verwachten uit de (uit de aard der zaak voorbijgaande, doch gedurende enkele jaren vrij grote) behoefte aan zoet water voor de uitvoering van de Zuiderzeewerken, die op dat moment de aanleg mogelijk maakten. Zonder al te grote en ongedekt blijvende offers uit de Provinciale kas. In 1927 zal met de bouw van de uitwaterings- en schutsluizen van het IJsselmeer bij Den Oever worden begonnen. Voor de beton- en mortelbe reiding, voor ketelwater enz. bij de te werkte stel len machinale inrichtingen en goed leidingwater voor het gebruik door het personeel gedurende driejaren, kan op een ruime opbrengst van indus triewater gerekend worden. De exploitatie-uit komsten zullen in de eerste jaren belangrijk gun stiger uitvallen dan in normale omstandigheden het geval is. De gemeente zal op den duur niet buiten de Provinciale watervoorziening kunnen worden gehouden en het is gewenst om van de thans aanwezige gunstige factoren zo mogelijk te profiteren. Verzuimde men deze kans en zou daardoor de Dienst der Zuiderzeewerken zich op een andere wijze van zoet water moeten gaan voorzien, dan was er grote kans dat de aansluiting van Wieringen voor lange jaren van de baan zou zijn. (Pas in 1954 komt er ook op Texel een open bare drinkwatervoorziening). Ondanks deze voor de hand liggende over wegingen heeft de Raad een voorstel, om onder de gebruikelijke voorwaarden tot aansluiting over te gaan, tot tweemaal toe niet aanvaard. Eerst als de Raad opnieuw voor het aangehouden tweede voorstel, dus feitelijk ten derde male voor de be slissing wordt geplaatst, gaat het desbetreffende voorstel van B W in de raadsvergadering van 22 oktober 1926 er met geringe meerderheid door. Gemeenteraad 1921. V.l.n.r. staand: J. Kooij (boer) A. Admiraal (Rijkspolitie) D, Oden (bakker) J. Rotgans (landbou wer) J. Koorn (landbouwer) D. Minnes (galanterie) J. Tijsen (visserman) S. Veerdig (landbouwer) C. Post (gemeente veldwachter) Zittend: W. Hermans (timmerman) J. Bosker (landbouwer) L. Koiff (burgemeester) H. V. W. van der Speek Obreen (notaris) C. Duin (gemeentesecretaris) J. Kaptein (visserman). (Foto archief Gerard Kortekaas) Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 285 jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 18