Staten van Noord-Holland de vraag of aansluiting op de waterleiding mogelijk is. De brief wordt naar het PWN doorgestuurd. Het blijkt echter dat op meerdere punten van de dijk vrij ernstige ver zakkingen voorkomen, zodat voorlopig aan de watervoorziening van Wieringen niet kan worden gedacht. Nadat de dijk zich heeft gestabiliseerd, wordt deze op 28 december 1925 opgeleverd en op 4 maart 1926 officieel geopend. In de dijk zijn buizen en kabels aangebracht, een tijdperk van bloei en ontwikkeling kan beginnen. De eerste grote stappen die naar aanleiding hiervan gedaan zullen worden zijn waterleiding en elektrisch licht. Over de aanleg van elektriciteit worden bespre kingen gevoerd met het Provinciaal Electriciteits- bedrijf Noord-Holland (PEN) te Bloemendaal. Wat de waterleiding betreft krijgt de gemeente op 12 maart 1926 van Gedeputeerde Staten goedkeuring voor aanleg.Technisch gezien levert aansluiting geen bezwaar op. Financiële bezwa ren zijn er wel, maar daar zou overheen te stap pen zijn als het gemeentebestuur zou kunnen besluiten de verplichte aansluiting te aanvaarden en ook medewerking van de Directie der Zuider zeewerken zou kunnen worden verkregen. Verzet tegen voorstel tot aansluiting Voor het vee was er slootwater en werden in het land welputten gegraven. In het jaar 1715 werd Hippolytushoef door een zeer grote brand ge teisterd. Vooral ook door de grote afstand van het bluswater, werden er vele huizen in de as gelegd. Dit was de aanleiding tot het graven van een zeer grote brandput, de burenpomp, in 1717 aan het eind van de Pompsteeg, (nu Parklaan), en het be gin van de Kerkstraat (nu Kerkplein), bij de Her vormde Kerk. ledereen mocht voor niets van deze burenpomp gebruik maken. Het voorstel tot aansluiting wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. De tegenstem mers betogen dat Wieringen anders tegenover de waterleiding kan staan dan het overige deel van Noord-Holland. Daar vindt men met typhus- bacillen besmette sloten, maar op Wieringen niet. Typhus komt op Wieringen niet voor. Bovendien, 75% van de ingezetenen zijn tegenstanders van de verplichte aansluiting. De indiener van het voorstel, wethouder Dirk Minnes, treedt af. De bekende ondernemer Dirk Minnes met zijn vrouw Antje Metselaar en dochtertje Betje voor hun meubel zaak. Op de voorgrond de Burenpomp. Links naast de winkel de Pompsteeg, een viervoetspad dat doorliep tot aan de Boven Elft. De Burenpomp op het Kerkplein. Als het winter werd en er was kans op vorst, werd het Kerkplein met man en macht nat gegooid, zodat de kinderen de volgende dag konden schaatsen. (Foto archief Gerard Kortekaas) Op 31 mei 1926 is de waterleiding een punt van bespreking op de raadsvergadering. Uit de discussie blijkt dat het grootste verzet gaat tegen de verplichting tot aansluiting. Het drinkwater bestond uit regenwater en welwater dat werd vergaard in putten en bakken buiten en in huis. Dirk Minnes was ook een belangrijk man in het openbare leven van Wieringen. Hij was met tact en leiderschap be gaafd. Behalve voorzitter van dein 1916 opgerichte Mid denstandsvereniging, was hij vanaf 1917 bestuurslid van de afdeling Wieringen van het Witte kruis en sinds 1937 voorzitter. Ook het lidmaatschap van de gemeenteraad en zijn later wethouderschap stonden in het teken van de volksgezondheid. Zijn plannen om Wieringen aan het waterleidingnet te doen aansluiten ondervonden zoveel tegenstand, dat deze oppositie hem zelfs de wethouders zetel kostte. Foto omstreeks 1916. Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 285 jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 16