Op 29 juni 1920 arriveert de eerste baggermolen bij Van Ewijcksluis; het werk begint. Met het oog op mogelijke watervoorzie ning van Wieringen schrijft de Directeur van het PWN op 26 maart 1923 een brief aan de Directie der Zuiderzeewerken in Den Haag. In de brief staat dat "het niet gewenst is buisleidingen aan te brengen gelijktijdig met of onmiddellijk na de op bouw van de dam i.v.m. zettingen of inklinken van de dam, waardoor buisverbindingen kunnen losra ken of buisbreuk kan ontstaan." Het antwoord van de Directeur ZZW laat niet lang op zich wachten en wordt in Bloemen- daal ontvangen op 31 maart 1923: "In antwoord op het aangehaalde schrijven kan ik u mededeelen dat de dienst der Zuiderzee werken voorhands geen behoefte heeft, en ook ver moedelijk geen behoefte zal krijgen, aan aansluiting op Wieringen aan de Provinciale Waterleiding van Noordholland. Wanneer de gemeente Wieringen na de voltooiing van de afsluitdijk door het Amsteldiep aansluiting aan die waterleiding zou willen verkrij gen, zou het Gemeentebestuur of wel het Provinci ale Bestuur van Noordholland aan den Minister van Waterstaat de noodige vergunning kunnen vragen voor het leggen van een waterleidingbuisin den bin- nenberm van den afsluitdijk op de door u genoemde diepte, welke vergunning dan naar mijne meening onder de noodige voorwaarden in het belang van dit Rijkswerk wel verleend zou kunnen worden. Het is de bedoeling de afsluiting van het Am steldiep in 1924 tot stand te brengen. De binnenberm van de dijk is ontworpen ter hoogte van ongeveer 4m NAP en verkrijgt voldoende breedte om daarin, buiten het door een spoorweg en een kunstweg in te nemen terrein, buizen en kabels te doen aanbren gen indien dit door de publieke belangen gewenscht mocht worden geacht. De dijk zal echter gedurende eenigen tijd na de voltooiing de te verwachten zet ting moeten ondergaan alvorens tot het leggen van buizen in den berm zal kunnen worden overgegaan". De directeur-generaal der Zuiderzeewerken Een nieuw tijdperk begint In verband met de door de Amsteldiepdijk tot stand gekomen verbinding tussen Wieringen en de vaste wal op 31 juli 1924, stelt de gemeente Wieringen in september 1924 aan Gedeputeerde De bouw van de Doopsgezinde pastorie in 1898. Een bouwvakker haalt met een juk op de schouders een paar emmers water bij de Buren pomp. (Foto archief Gerard Kortekaas) Historische Vereniging Wieringen "OpdeHöögte" 28e jaargang nr 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 15