Het aantal particuliere aansluitingen is de eerste jaren niet groot. Inwoners kopen voor een klein bedrag een huishoudemmer water bij de straatbronnen of bij de waterboeren, die per kar of schuit hun verse waar aanvoeren. De watertoren van Den Helder kort nadat hij in 1907 gereed was gekomen. Nu ziet de toren er heel anders uit en heeft hij ook geen functie meer in de watervoor ziening. Als in 1982 de waterwinning in het duingebied stopt, is het gemeentelijk waterleidingbedrijf in Den Helder overbodig. In 1988 valt het doek voor de wa tertoren als waterleverancier voor de stad. De toren is daarna gebruikt als café en klimwand, op dit moment in gebruik als woning. Den Helder blijft groeien en daarmee groeit ook de noodzaak voor een groter drinkwater reservoir. In december 1907 wordt een nieuwe watertoren in gebruik genomen. Deze heeft een hoogte van 40,15 m. en heeft aanvankelijk een waterreservoir van 400m3, later uitgebreid tot 500 m3. Pas in 1921 zijn alle woningen aangesloten op het waterleidingnet. In 1924 krijgt Den Helder er een aansluiting op het Provinciale Waterleiding bedrijfbij. Waterleiding op Wieringen Het Provinciale Waterleidingbedrijf Noord Holland, het PWN, wordt in 1920 te Bloemendaal opgericht met het doel ook het platteland van waterleiding te voorzien. Voor aansluiting geldt de bepaling: Alle burgers die hun woning binnen 40 meter van de hoofd leiding hebben zijn verplicht tot aansluiting op de Provinciale waterleiding. Bewoners die kunnen aantonen dat zij voldoende water vergaren, van evenredige kwaliteit aan leidingwater, kan door Burgemeester en Wethouders ontheffing tot aan sluiting worden verleend mits na advies van de Gezondheidscommissie te Schagen. Bij het oorspronkelijk in 1919 opgemaakte en in 1920 door Provinciale Staten van Noord-Hol land goedgekeurde werkplan voor de watervoor ziening van Noord-Holland, wordt de voorziening van de eilanden en derhalve ook voor de ge meente Wieringen buiten beschouwing gelaten. Het maken van een waterput-Jan LontEIbzn., Stroe. yj zijn er veel plannen ge il weest om Wieringen aan het vaste land vast Waterput van Jan Lont. genomen tot aanleg van een afsluitdijk van Noord-Hollland over Wieringen naar Friesland en het inpolderen van nieuwe polders in de voormalige Zuiderzee: de Zuiderzeewerken (ZZW). Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 285 jaargang nr. 3 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 14