De vissersboot van Hendrik Klaver. Jan gaat dus rond zijn twaalfde jaar varen, maar dat is geen onverdeeld succes. Hij houdt van vis en van de haven als waterbouwkundig object. Op de Zuiderzee gaat het leven als visserman redelijk goed, maar aan de deining buiten het Marsdiep kan hij niet wennen. Vader Hendrik ziet het een tijdje met lede ogen aan, maar verlost Jan uiteindelijk van dit lot. "Soek den maar wat an de vaste woal". Voor de winkel in de Hoofdstraat. verzuchting aan het adres van moeder: "Lientje, Lientje, jij bent een best mens, maar wat benne die jonges van jou ondogendig". Ook mocht Jan van de pastoor eens niet mee met het misdie naars reisje, omdat hij een paar trekjes van de sigaar van de pastoor had genomen. In juli 1924 als Jan 7 jaar is komt er een eind aan de eilandstatus van Wieringen als het Am- steldiep wordt afgesloten. De aanleg van de Korte Afsluitdijk is de eerste fase van de afslui ting van de Zuiderzee in lijn met het plan Lely. In 1930 volgt de Wieringermeer en in 1932 de Afsluitdijk. De jonge Jan volgt deze ontwikkelin gen op de voet en behoudt zijn hele leven een grote belangstelling voor waterbouw en dijken. Jan gaat timmeren bij aannemer Jan Klein, om de kost te verdienen, voordat hij in dienst gaat als dienstplichtig militair in Den Helder. Zoals gebruikelijk in die tijd wordt Jan geacht na zijn lagereschooltijd zijn vader te helpen bij het vissersbedrijf in Den Oever. Vader Hendrik heeft samen met zijn broer Klaas een vissers schuit. Kees, de oudere broer van Jan, begon zijn langdurige vissersbestaan ook op deze wijze. In militaire dienst in Den Helder. Hij houdt uit zijn diensttijd een drietal goede vrienden over die verspreid door Nederland wo- Lien Klaver-Rasch. Dirk en Jan Klaver WR 218 Twee gebroeders oktober 1945 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28e jaargang nr. 2 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 9