Van de redactie Najaarslezing Een jaarvergadering met een 'keiharde' onderbreking 't Wierings moet blolve! Dat is de aanhef van het gedicht dat Tom Wester schreef namens de DINH-groep (Dialecten in Noord-Holland) naar aanleiding van de presentatie van het Wieringer Woordenboek. Gezien het verkoopsucces van het Woordenboek zijn velen het met hem eens. Ook de redactiecommissie is die mening toegedaan. Het Wieringer dialect wordt op verschillende manieren geschreven. Dat is niet zo verwonderlijk. Het dialect is spreektaal, geen schrijftaal. Halver wege de jaren vijftig van de vorige eeuw heeft Jo hanna Catharina (Jo) Daan promotieonderzoek ge daan naar de oude vorm van het Wieringer dialect. In haar academisch proefschrift 'WIERINGER LAND EN LEVEN IN DE TAAL' heeft zij de oude spreektaal omgezet in een schrijftaal. Om de oorspronkelijke vorm het Wieringer dia lect te behouden, worden de teksten die in het di alect zijn geschreven volgens de dissertatie van Jo Daan gecorrigeerd in Op de Hoogte. Marietje Bron, mede-auteur van Wieringer praat, staat ons daarin bij. De redactiecommissie is haar daar zeer erken telijk voor. En de Wieringerwoorden waarvan wij de betekenis niet weten? Die zoeken wij natuurlijk op in het Wieringer Woordenboek van Dirk Lont! Dankzij enthousiaste schrijvers hebben wij een gevarieerd blad met mooie verhalen voor u kunnen samenstellen. Als u ook een verhaal wilt schrijven voor in Op de Hoogte, dan kunt u contact opnemen met een van de redactieleden. Het vol gende nummer verschijnt half september. De redactiecommissie wenst u een fijne vakantie! Veel leesplezier! Ina Schoenmaker- Wiegman De Historische Vereniging Wieringen organiseert don derdagavond 27 oktober een najaarslezing. Het thema van de lezing is 'Duiken naar oude scheepswrakken uit de 17e eeuw'. In de gouden eeuw was De Reede van Texel bij Ou- deschild een van de belangrijkste ankerplaatsen ter wereld. Door noodweer zijn honderden schepen vergaan voor de kust van Texel en liggen tot op de dag van vandaag verbor gen onder het zand. Texelaar Jan Betsema neemt u mee naar de onderwaterwereld rondom Texel. Hij vertelt over het duiken naar de eeuwen oude scheepswrakken en laat enkele objecten zien die zijn gevonden in de restanten van deze oude schepen. In het volgende nummer van Op de Hoogte vindt u nadere infor matie over de locatie en aanvangstijd van de lezing. door Menno Smit De jaarvergadering bij Café De Harmonie aan het Kerkplein is onderhand ook al weer historie geworden. De verandering van locatie had voor de tachtig aanwezigen echter geen extra reistijd tot gevolg, want deze vond nu plaats in de Hippolytuskerk (Hervormde kerk) midden op het Kerkplein. Café, Vikingschip of kerk, de HVW voelt zich overal op Wieringen thuis. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28e jaargang nr. 2 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 4