De Washington sigarenfabriek door Piet Luijt, met medewerking van Harco Visser, oud-directeur Washington sigarenfabriek en Bob Gorter Oprichter Gerke Visser. Het industrieterrein aan de Belterlaan te Hippolytushoef werd door de gemeente ge realiseerd omdat er een hoge werkloosheid was onder de jongeren. Hierbij waren de volgende personen en instel lingen betrokken: burgemees ter Schellinger, wethouders, gemeenteraadsleden, architect Van Oosten en de regionale gewestelijke arbeidsbureaus (de heren Rus en Klopper). In Baarn was in een oude school de Washington sigarenfabriek gevestigd, opgericht door Gerke Visser in 1927 te Gro ningen, verhuisd naar Baarn in 1934, waar de sigaren volgens het aloude handwerk procedé werden vervaardigd. Perso neel kwam, door de Afsluitdijk, toen uit oude vissersdorpen als Spakenburg, waar men veel te lijden had van de teloorgang van de Zuiderzeevisserij. Ten gevolge daarvan was daar gro te werkloosheid. Vissermannen kreeg hij niet op een bankje in de sigarenfabriek, maar hun vrouwen wilden graag komen. In Baarn en omstreken waren na de oorlog genoeg sigaren makers te vinden, maar weinig meisjes. Door de mechanisatie van de sigarenindustrie had men in latere jaren vooral be hoefte aan jonge meisjes als werkkrachten. Die waren er niet genoeg in Baarn. Simon Wilms (van de groothandel His Wilms) tipte de directie van de Washington sigarenfabriek over de mogelijkheid van een vestiging op Wieringen. Men vond dat een goed idee, om dat hier geen grote fabrieken waren die veel mensen werk konden bezorgen. Dus waren er mogelijkheden voor het bedrijf. Eerst werd begonnen als dependance van Baarn, na 1965 verhuisde zijn zoon Harco het hele bedrijf naar Hippoly tushoef, Belterlaan 22. Jong personeel om de ma chines te bedienen was er wel op Wieringen. De vestiging van de Washington sigarenfabriek op Wieringen werd getekend door de heer Van Oosten en gebouwd door de aannemers Kobus Smid, Volkert Koorn en onderaannemers J. Tijsen (Elec- tra), S. Smit (Sanitair) en Meijert Heijblok (Schilderwerk). Na de tweede hal werd de fabriek uitgebreid met drie dwars ge bouwde hallen. Eind april 1960 werd begon nen met het inwerken van zes, later twaalf en uiteindelijk der tig meisjes. Die meisjes vouw den tabaksbladeren, die in het begin ter verdere afwerking naar Baarn werden gezonden. Andere personeelsleden wa ren A.J. van Silfhout, de be heerder van het machinepark, P. v.d. Poel, voor de stripperij en G. Diepeveen voor de rest. De algemeen bedrijfsleider werd H. de Ruiter, hoofd van de ad ministratie waren Baesjou en Bouman. In 1971 bestond de directie uit J. Harkema (produc tie) en H.J. Visser. Wegens uitbreiding moest men jeugdigen van buiten Wie ringen aantrekken. Het bedrijf organiseerde busvervoer door touringcarbedrijf De Haan van Den Helder en Breezand. Later werden door Washington VW- busjes aangeschaft voor dit vervoer. Op het hoogtepunt van de Washington sigarenfa briek waren er 106 personeels leden. Een actieve personeelsver eniging organiseerde jaar-lijks bus-uitjes, deelname aan de avondvierdaagse te Hippoly tushoef en Den Helder, een

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 18