Herinneringe deur Dick Numeijer uut Skagen Je bent aldeur niewskiereg wat er deuze keer weer in Op de Hoogte komt te staan. September 2015 sting Ab Vroone met z'n gereedskap op de foto. Dut deed me metïèn an vroeger denke dat je bij Dientje (Wagemaker) je cent versnoaie kon. Deer naast achter de skutting, waar de boerderij van Dekker. Later zat Goederee der in en die verkocht ijs en had ok een fietsestalling. Deerna is de boel sloopt en nou staat deer een supermarkt. Links de boerderij van Dekker later woonhuis Goederee. (Collectie Marietje Bron) Maar ik weet nag best dat er twie manne op die boerderij ware. Jaap en Piet Dekker woende deer met hullie moeder. "De jonges van Aldert", zei mien vader altijd. Nou, die jonges hadde een krogt an de Koogerwèg en dat waar bij ongs achter et huus. Het land achter de Koningsweg langs de Koogerweg, hier zijn nu de Dirk Minnesstraat en de C.J. Boskerstraat. (Collectie Marietje Bron) De krogt is er niet meer, want deer benne hüüze bouwt en et hiet deer Dirk Minnesstrèèt en C.J. Boskerstrèèt. Maar toen der nag koeie liepe waar ik der nag al veul bij om te kieke. Jaap, de dikke, waar een rustige kirrel. Heel aars as Piet, die waar dunder, maar ok veul vinneger. Piet zette bij et melleke de koe goed vast an et hek en maakte voer ie begon de achterpote van de koe vast. Jaap nam een koe kallem mee naar de mellekplaas, praatte wat met et bèèst, haalde et touw van de horens oaf en hing dat los over et puntdrèèd. Den pakte ie de emmer en krukje en ging met de pet skuuns op 't hoofd teuge de buuk van de koe en begon te melleke. As de koe molleken waar wier de emmer leegt in een grote mellekbus, weer een soort zeef op sting. Dat skuumde as ik weet niet wat. Ik ging den met mien vingers in 't skuum om dat op te ete. En dat waar toch lekker! In de Dörperkóóg hadde ze ok nag langd en dat wier gebruukt om te hooien. We ware deer veul bij met wat jonges om te hellepe, wat hooi opsteke op de peerdekar. En as de kar vol waar ginge we weerom naar dörp. Jaap en Piet op de kret en een paar jonges op et hooi. Achter et boerehüüs sting een bouwwerk weer et dak omhoog en naar beneden kon. Deer moste we losse. We dede ongs best om de kar leeg te make en Jaap en Piet verdeelde de boel zodat et een beetje geliek lag. Ik ken me nag herinnere dat op et dak van de boerderij druve groeide. Deer heawe we nooit van proeft, want in de hooitijd benne die dinge nag lang niet riep. Wat er met die drüve dèèn wier ben ik nooit achter kommen. Dat waar voer ongs wel een raar gezicht, want drüve groeide in warme langde an grote struke, We kwame gien vitamines te kort, want an de are kangt van dörp, in de Elftstrèèt, boerde een are Jaap Dekker. Achter de boerderij waar een grote bogerd. Ome Dorus Rasch had een lange tuun en die kwam tot de bogerd van Dekker. Deerlangs kon je bij de appele en pere komme. Der zat een maar an, want as et teugen zat kwam zeun Piet achter je an. Jaap Dekker, van de bogerd, kwam altijd bij vader te skere. Et kon beure as ik vader hielp met inzepe, dat ik Dekker trof. Vader droaide sien eigen om en vroeg den: "Jacob, zitte de jonges nog wel ders in de pere?" Nou, den weet je niet weer je met een rood hoofd kruupe moet. Dat ik de foto van AbVroone zag skoot me dut verhaaltje in et hoofd en docht dat skrief ik efkes op, want boerderije midden in et dörp dat ken vanzellef niet meer. Maar zo'n vrije jongesherinnering wil je efkes op pepier vastleage. Met dank aan Marietje Bron Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28e jaargang nr. 2 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 17