nen en met wie hij zijn hele leven goed en warm contact blijft houden. De waterbouw blijft trekken. Voor de droog legging van de polders in de voormalige Zuider zee richtte de rijksoverheid de Dienst Zuider zeewerken op. Bij deze dienst vervolgt Jan zijn carrière als waker, kantonnier en opzichter voor het beheer, onderhoud en bewaking van dijken. Op Stroe Als Jan volwassen wordt, vindt hij zijn liefde vlakbij de Rinkewielsdijk op Stroe. Nelie Boersen is een dochter van Dirk (Theodorus) Boersen, aannemer aan de Stroeërweg, en Ma Kuut. Jan Klaver, geboren midden in de Eerste We reldoorlog, trouwt op 25-jarige leeftijd met de 2V2 jaar jongere Cornelia (Nelie) Boersen op 29 april 1942, midden in de Tweede Wereldoorlog. Het pasgetrouwde paar gaat wonen in een nieuw huis aan de Noordstroeërweg 2a (later 13) gebouwd door schoonvader Dirk Boersen met materialen gedeeltelijk afkomstig van een gesloopt wierpakhuis. Het bewijs van de eerste steenlegging door Theodorus Boersen is inge metseld in de voorgevel naast de voordeur. Vlak achter die voordeur zit een luik in de vloer naar de kruipruimte verscholen onder een deurmat. In de latere oorlogsjaren verstopt Jan zich enkele keren in deze ruimte om niet opgepakt te wor den door de Duitsers gedurende razzia's die ook op Stroe voorkomen. Ook anderen hebben van deze schuilplaats gebruik gemaakt. Jan en Nelie wonen 20 jaar samen op Stroe. Hier worden hun vier zonen geboren. Henk (1943) en Theo (1945) worden naar de respec tievelijke grootvaders genoemd. Daarna volgen Kees (1949) en Marcel (1959). Er is een hond (Bobby), er zijn kippen en altijd katten. In februari 1953 wordt Nederland weer ge troffen door een watersnoodramp. Deze keer vooral het zuidwesten van Nederland. Ook deze ramp is de opmaat voor een ambitieus water bouwkundig plan (Deltaplan) om de getijgeulen in Zeeland en Zuid-Holland te dichten. Voor het zover komt, moeten er stroomgaten veroorzaakt door dijkdoorbraken worden gedicht en schade aan bestaande dijken worden gerepareerd. Jan Klaver wordt door Zuiderzeewerken uitgezon den naar Zeeland om enige tijd als opzichter te werken aan deze reparatieprojecten. Hij ontving daarvoor de gedenkpenning. Jan Klaver is een sober mens. Hij heeft op Stroe geen auto. Hij bestrijkt zijn werkgebied met de brommer; eerst een 'eitje', later een Berini M21 en weer later een nieuwer type Berini. De brommer is ook het vervoersmiddel als Jan en Nelie een enkele keer op vakantie gaan, zoals die keer dat ze een toer van een week maken rond het IJsselmeer en het continu regent. De zonen worden ondergebracht bij ooms en tantes, waar volop neven en nichten aanwezig zijn en wat re sulteert in geslaagde vakanties. Van Stroe naar Hippolytushoef In de strenge winter van 1962/63 verhuist Jan met zijn gezin op 15 januari met een trek ker met aanhanger bij 15 graden onder nul met zijn gezin naar de Elft 29 in Hippolytushoef. Het nieuwe onderkomen is een ouderwets huis zon der douche en watercloset. Jan neemt bijna de volledige renovatie voor zijn rekening, waarbij het gezin een langere periode in de 'boet' woont achter het huis. Jan wordt bijgestaan door oud ste zoon Henk, die op dat moment timmerman is bij de gebroeders Boersen (Hein en Kees, broers Getrouwd op 29 april 1942. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 28e jaargang nr. 2 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 10