mm --ivlSr K f?- zo snel uit de kar als hij het erin had gegooid. Hij liet een heel spoor achter zich. Thuisgekomen moet de opbrengst wel iets tegengevallen zijn! De oud-ijzerhandel bestaat nog steeds en wordt voortgezet door een jonge vrouw, die daarvoor vaak bij Otto kwam als hulp. Zoals alle reeds eerder besproken dorpsfigu ren had ook Otto zijn beperkingen. Zo viel zijn manier van spreken op, hij was vaak moeilijk te verstaan. Vooral door de moeilijk uit te spreken letter r. Ook de andere kinderen Baijs hebben (hadden) dit euvel. Dat was voor broer Maarten bijvoorbeeld lastig, toen hij als knecht bij een vishandelaar moest venten met zoute haring, zure haring, rolmops en makreel! Na gedane arbeid is het goed rusten. Tijd voor hobby's was er niet veel, maar toch genoeg om (post-) duiven te houden (waarbij Otto hetzogenaamde'klokken'van de duiven na een vlucht altijd heel spannend vond), schaats tochten te rijden en om altijd de Avondvierdaag se te lopen. 40 Jaar achtereen en: op klompen! Behalve duiven had hij een zwart schaap. Dit dier probeerde hij allerlei kunstjes te leren, wat geen succes werd. Hij nam het schaap ook eens mee naar de Avondvierdaagse. Dat gebeurde echter maar één keer, omdat de Dierenbescherming er een stokje voor stak. Volgens Otto had het dier geen enkel probleem met de afstand! In het uit gaansleven was Otto niet te vinden. Zonde van het geld? Toen de verhuizing naar Hippolytushoef een feit was en de oud-ijzerhandel floreerde was er geen tijd en plaats meer voor het schaap en dus werd het dier verkocht. Maar toen Otto met zijn piratenzender begon noemde hij deze Het Zwar te Schaap. Op 10 maart 1980, de verjaardag van zijn moeder, was de eerste uitzending.Technisch ondersteund door Harm ten Caat werd begon nen met een zendertje van enkele Watts. 'Een lampenbakje'volgens Ten Caat. De latere zender was 28 Watt en die had een bereik van zo'n 30 kilometer. Daarmee werd de hele regio, van Texel tot Den Helder, Schagen en de Wieringermeer bereikt. Piratenzenders werden af en toe'gepeild' door de PTT, als er storingen optraden. Zo ook de zender van Otto, die daardoor een schade leed van enkele duizenden guldens, omdat vitale de len van de zender in beslag werden genomen. De kosten, evenals de kosten voor aanschaf van platenmateriaal, werden gedragen door de le den van 't Zwarte Schaap. Het lidmaatschap was ƒ10,00 per jaar. De meeste uitzendingen (alle dagen!) zat Otto 'achter de knopjes'. Maar er was ook assistentie. Zoals'Lien van de Zaterdagavond','Sneeuwwitje' (kinderprogramma door een twaalfjarig meisje, op de zondag), 'Jeroen van Inkel' (schuilnaam) en 'De Piraat zonder Naam'. Allemaal verzorgden ze verzoekprogramma's, waarop overwegend ouderen reageerden, behalve op zondagmor gen. Er waren veel luisteraars, uit de wijde om geving. Die bekendheid was volgens Otto vooral te danken aan het draaien van uitsluitend Ne derlandstalige muziek, en de tijd die hij nam om een praatje te maken met de aanvragers van een plaatje. In 1983 werd een po ging ondernomen om van 't Zwarte Schaap een legale zender te maken, ondersteund door 280 ledenen 1300 sympathisanten. Dat is echter niet gelukt. Toen er daarna nog eens een inbeslag- Lien Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte' 28" jaargang nr. 1 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 16