Dorpsfiguren deel 4. Otto Heinrich Baijs (1942-2008) door Gerord Hille Met deze oudpapierhandel is Otto in 2006 ge stopt: "Er is momenteel geen droog brood mee te verdienen Otto werd op Westerklief geboren als zoon van Dirk Maartensz. Baijs en diens Duitse echt genote Else Hermine Hippler. Hij was hun vijfde kind. Otto had drie zusters, waarvan er twee zeer jong stierven en de laatste in 2013. Zijn broer Maarten werd in 1932 geboren (Maarten woont in Hippocampus te Hippolytushoef), broer Her man werd in 1939 geboren en stierf in 2013, en broer Willem Karei is van 1944 en woont in Ab- bekerk. derwijs te Den Helder. Lezen kon hij niet, maar met geld omgaan des te beter. Dat kwam later goed van pas! Hij was zeer bekend op Wieringen en zelfs daarbuiten. In de eerste plaats als hande laar in oud-papier en oud-ijzer en in de tweede plaats als directeur (zo noemde hij zichzelf!) van radiozender Het Zwarte Schaap. Hij werkte 30 jaar als boerenknecht in de Wieringermeer bij Hoornsman, vier dagen in de week, en vond een bijverdienste in het verzamelen en verhandelen van oud-papier, vanaf 1974. Met een bakfiets haalde hij z'n handel op en moest soms meerde re keren per dag de bult van Westerklief op naar de container, die hij achter het ouderlijk huis had geplaatst. Intussen was ook de handel in oud-ijzer ont staan. Daardoor was er behoefte aan meer op slagruimte. Een schuur bijbouwen achter het ouderlijk huis mocht niet van de gemeente, daartoe werd geen vergunning verleend. Toen besloot Otto om 't huis, dat hij inmiddels van z'n ouders had gekocht, te verkopen en een woning met schuur te laten bouwen op het Molenveld te Hippolytushoef. Moeder verhuisde mee, vader was inmiddels overleden. De verplaatsing van het bedrijf was in 1979. De bakfiets voldeed niet meer. Otto schafte een trac tor aan, met kar erachter. Tegenwoordig moet elke lading in een aanhanger worden afgedekt met een net. In Otto's tijd was dat K—aa noq niet zo. Ik reed eens achter hem aan in de pe riode dat nog oud-papier werd opgehaald en door harde wind en snelheid (want hij reed altijd hard, ook in de bebouwde kom!) vloog het papier bijna net Otto met zijn bakfiets. Het ouderlijk huis op Westerklief. Otto was als kind erg stil en op zichzelf. Op de lagere school kon hij niet meekomen, daarom ging hij enkele jaren naar het buitengewoon on- Historische Vereniging Wieringen "Op de Höógte" 28* jaargang nr. 1 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 15