DIENSTREGELING Wieringen - Ewijcksluis. Ingaande 3 April 1916. JOH. BAIJS. Dankbetuiging. krijgen. De dankbaarheid van de mensen was Hoe het verder ging voor hen genoeg. Wel gebeurde het dat toen In de loop van de maanden werd het leven op sommige vissers het goed hadden gevonden dat Wieringen weerzoals het voor 14 januari 1916 slecht gehuisveste grondwerkers in hun scheep- was. De postboot voer niet meer naar Oude Sluis '\es overnachtten en die dan uit 'erkentelijkheid' en de dienstregeling werd weer bijna normaa\. daarvoor de inventaris hadden beschadigd, de De evacués uit het overstroomde gebied konden kastjes hadden opengetrokken en alle etenswa- weer naar huis. In de krant verschenen adverten- ren hadden opgemaakt. ties om te bedanken voor de gastvrijheid. Burgemeester Peereboom In de pers had zoals gezegd een bericht ge staan geschreven door een correspondent over vermeende diefstallen door Wieringers en in woners van Den Helder, die van de gelegenheid misbruik zouden maken om in Anna Paulowna op rooftocht te gaan. De burgemeester heeft zich daar verschrikkelijk over opgewonden. Het is een hele correspondentie geworden tussen de krant en de burgemeester. Soms ging het er heel fel aan toe. Een ingezonden stuk, een reac tie daarop en zo ging het maar verder. Het begon met een ingezonden stuk van de burgemeester op 25 januari waarin hij zich beklaagde over wat er in de krant had gestaan van een correspon dent over de 'Wieringer Roovers en Plunderaars'. Hij achtte het zijn recht, nee, zijn plicht hiertegen in het geweer te komen. Hij eiste nadere inlich tingen. De vissers zouden niet de dupe mogen worden van het geschrijf van een of andere ver slaggever die de vissers de gemeenste beschul digingen naar het hoofd wierp. Het antwoord in de krant stond onder het kopje NIET ZOO OVERDRIJVEN. Er is alle hulde betoont voor de vele Wieringers die in Anna Pau lowna hebben geholpen. De gewone redactie was al tegen de beschuldigingen opgekomen. Ze hoopten dat de bedoeling van het artikel dui delijk was voor de burgemeester. De burgemees ter was er kennelijk niet mee tevreden, gezien zijn 'hooggestemd briefje'. Het ging nog verder. Als de verslaggever geen bewijzen kon overleg gen dan nam hij aan dat zijn artikel niets meer en minder was dan laster en verdachtmaking. Dat moest hij dan maar eens uitzoeken. De reactie van de verslaggever: "Waarom wenscht hij van mij veldwachtersdien sten, iemand, dien hij notabene in staat acht tot taster en verdachtmakingDit bruusk optreden heeft welwillendheid mijnerzijds doen ophouden." Einde van dit relaas. Ook toen ging het soms ook al hard tegen hard. Oni uit te knippen. "^8 yertrek i. Wierisgea tWertd.i 5 tui. 8.15 m-10.35 to. 2.40 nu- 5.3o im. (M4.15.30 TB. 8.15 ra- 2-40 BB. 5-30 BB- „EwiickslBiSiWeilid.j7.30TB-9.15 ra-12.15 IB. 4-15 BB- 6.45 BB. (Mi-11.85 Tl. 10 TB. 4.15 BB. 6.45 BB. De Postschipper, Interc. Telef. No. 1 Haukes Wieringen. Ondergeteekende betuigt bij dezen zijn oprechten dank aan de ingezetenen van Wieringen, die hulp en bijstand aan mij en mijn gezin hebben verleend, bij onze komst en tijdens ons verblijf op Wieringen, van wege de watersnood in Anna-Paulowna. Van Ewijcksluis, 7 April 1916. A. KOSSEN Jz. Wagenmaker en Timmerman. Gebruikte bronnen: De Bosatlas van de geschiedenis, Noordhoff Atlasproducties, Groningen 2008. Beeldbank Historische Vereniging Wieringen. Oud-Anna Paulowna. De Waterwolf in Waterland, Diederik van Aal ten c.s., Vrienden van de Hondsbossche, 2015. Schager Courant. Heldersche Courant. Wieringer Courant. Wikipedia. Eemnes, geschiedenis en architectuur, Henk van Hees c.s., Kerckebosch, Zeist, 1999 Tijdschrift Het leven, 1916 -12- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hóógte" 28* jaargang nr. I - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 14