In Spakenburg spoelden botters tegen de hui zen van het dorp aan. Dus ook in de provincie Utrecht was de schade groot. Heel zwaar getrof fen werd Marken, met zestien doden en heel veel schade. Hele houten huizen werden daar weggespoeld en kwamen soms ondersteboven te liggen. Veel plaatsen in Waterland hadden te lijden van het water. De Amsteldijk brak door, de Anna Paulownapolder kwam onder water te staan. Reddingsacties kwamen snel op gang, op allerlei manieren. Veel mensen werden geëvacu eerd. Er werden mensen gered, maar ook vee. Bij het reddingswerk waren ook veel Wieringer aken betrokken. De Wieringermeerpolder was er toen natuur lijk nog niet. Ook op Wieringen werden gevluch te bewoners van Anna Paulowna opgevangen. Hoe was het in januari 1916 op Wieringen? De Schager Courant vermeldde in een 'storm- bericht'op zaterdag 15 januari dat de dijken op het eiland flink hadden standgehouden en dat alles goed was afgelopen. Dat bleek helaas niet zo te zijn. In de latere krant van dinsdag 18 janu ari, werd daarop teruggekomen. In de dijk van de polder Waard-Nieuwland was een over de lengte van 80 meter een gat geslagen. Veertig mannen waren bezig om te proberen dat gat te dichten. Maar als het slechte weer zou aanhouden, zou dat heel moeilijk worden. Van de wierdijken bij de uitwateringssluis in Waard Nieuwland was niets meer te zien. "Te Lutjeland, tusschen de Haukes en Quarantaine was in de steenglooiing een gat van 10 meter lengte, hetwelk met zeilen en zakken zand zoo mogelijk gestopt werd." De storm had ook hier de dijken dus ernstig be schadigd. Toch was alles hier verhoudingsgewijs beperkt gebleven. Anders zou Wieringen, evenals Anna Paulowna, door een verschrikkelijke ramp zijn getroffen. Alle vissers die op zee waren zijn gelukkig behouden teruggekeerd. "Wieringen heeft bij de zen storm goddank geen onheilen te boeken." De postboot bracht hier veel vluchtelingen die geen huis meer hadden en die een onderkomen kre gen bij familie of kennissen. Ook werden met de postboot geredde paarden en koeien gebracht die hier voedsel en onderdak kregen. Passagiers mochten hier blijven, militairen werden recht streeks naar Medemblik of Den Helder gebracht. Den Oever In Den Oever werd een wierdam van de Rijks haven in grote stukken over de dijk geslagen. In de straten van het dorp lag overal zeegras. Het zeewater was over de dijk geslagen en ver scheidene woningen hadden waterschade. Een vissersschuit in de haven was stukgeslagen en gezonken. Ook de grote stenen dam en de paal- schermen waren vernield. De schade liep in de duizenden, schreef men. Algemene berichten Uit de Heldersche Courant van 18januari 1916: "Langs onze dijken drijft het vol wrakhout, verdron ken runderen, schapen, varkens en pluimvee en al lerlei andere voorwerpen die bij ebbe uit den Anna Paulowna polder de Zuiderzee opdrijven. Het vee wordt hier opgevischt en bij de slagers opgehangen. Het vleesch is nog bruikbaar. Ook komen geheele gezinnen uitdien ondergeloop- en polder hier een onderkomen zoeken. De meeste vrouwen en kinderen zijn ziekelijk van koude en ont bering. Dr. De Goeje verleent geregeld hulp. De men- schen worden hier van het noodige voorzien." Een omgeslagen huis waarin man vrouw en twee kinderen verdronken. MARKEN. De Groote Watersnood van 1916. Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 28e jaargang nr. 1 - 2016

Op de Hòògte - Wieringen | 2016 | | pagina 12