want als er één woord op hem van toepassing was dan is dat 'hard' Hard in verschillende opzichten weliswaar, want het was ook een harde werker die er prat op ging dat hij soms weken maakte van 140 uur als een aangenomen klus op tijd klaar moest. Zo raakte hij ook eens tijdens het werk met zijn vin gers tussen een staalkabel beklemd. Met een paar losse vingertopjes in zijn broodtrommel fietste hij naar Dr. Kok die de zaak weer aan elkaar naaide. De verplichte week rust daarna vond hij eigenlijk maar onzin. Hard was hij dus niet alleen voor zichzelf, maar vooral ook voor anderen. Dat kwam de sfeer in het gezin dan ook zeker niet ten goede, want te gen de kinderen was hij niet alleen hard en streng, maar ook hardhandig. Piet Steigstra kijkt dan ook met heel weinig plezier terug op zijn jeugd. "Vader was thuis een tiran, die vaak sloeg en erg streng was. Als ik weer eens wat gedaan had, werd ik in het weekeinde op mijn kamertje opgesloten. Van vrij dag tot maandag met 4 sneetjes brood en 2 glazen melk. Ik knoopte dan het beddengoed aan elkaar vast en klom het raam uit en liep weg. Soms we ken lang als ik met een vissersschip mee kon vanuit Den Oever, maar ook wel op Texel. Toen ik twaalf jaar was zag meneer Adrie Buijs, directeur van de coöperatie dat ik vaak blauwe plekken had door de pakken slaag van mijn vader. Via het Gerechtshof in Alkmaar kreeg hij toen de voogdij over mij en werd mijn vader de zeggenschap ontnomen." Weg van Wieringen Na de lagere school bezocht Piet 1 jaar de VGLO, als brugklas voor 1 jaar visserijschool daarna. Ver volgens ging hij naar de Oranje Nassau school in Harlingen voor de koopvaardij opleiding. Weg van Wieringen en van zijn vader en nieuwe stief moeder. Zijn vader was in 1954 voor de vijfde keer getrouwd en met deze nieuwe vrouw kon Piet al helemaal niet overweg. Na het examen werd Piet door de school geplaatst bij rederij Wagenborg te Delfzijl. Dat was in 1962, hij was toen zestien jaar. Het beviel goed en in 9 maanden klom hij op tot volmatroos, normaal staat hier 2 jaar voor. In IJmuiden heeft hij later op kosten van Wagenborg nog zeven maanden op de Zeevaartschool geze ten voor de opleiding stuurman kustvaart. Helaas zakte hij voor zijn examen. Hij heeft tot 1967 voor Wagenborg gevaren. Daarna brak een periode aan van zwerven. Eerst voer hij twee jaar op container schepen bij rederij Hoff en van 1969 tot 1971 bij de Stena Line Gotenburg. Op de vaart kom je in vele landen en inmiddels was Piet getrouwd en woon de in Larne in Noord-Ierland. Zijn vrouw Yvonne Gourley raakte in verwachting. Hun zoontje werd echter dood geboren. Daarna raakte ze weer in ver wachting. Piet was toen zes maanden van huis en voer op een dienst van Kiel naar Stockholm. In Go tenburg deelde hij een flat met Karin, een Zweedse stewardess op hetzelfde schip. De bemanning moest tijdens kort verlof in Zweden blijven en zo doende woonden ze soms samen om de kosten te dekken. Toen zijn dochter Anita werd geboren kreeg hij in Noord-Ierland een flat toegewezen. Bij de Stena Line was hij toen ontslagen, omdat de Zweedse vakbond alleen met Zweedse zeelui ging varen. Hij kwam weer in dienst bij rederij Arnold Hoff uit Rotterdam bij het onderdeel Bell Line Contai ners welke schepen veel op Ierland voeren. Hij werkte daar als matroos/bootsman en woonde in zijn flat. Als Piet op zee zat regelde de moeder van Yvonne alles, maar als Piet met verlof was meende ze ook alles te moeten blijven regelen. Dat botste echter zodanig dat het huwelijk strandde. Na de scheiding bleef Piet in de flat wonen. Hij voer een aantal jaren voor de Bell Line. Toen volgde ontslag, omdat de rederij overging op Spaanse en Portu gese matrozen, Hollanders werden te duur. Terug naar Holland Piet is toen weer naar Holland verhuisd en tijde lijk ingetrokken bij een zuster. Vanaf 1974 is hij voor Smit Lloyd gaan varen. Hij voer wereldwijd en kwam veel in Liverpool waar hij zijn tweede vrouw Doreen Cuncliffe leerde kennen. Na een aantal jaren samen wonen zijn ze in 1982 getrouwd. Ze kochten een nieuw huis in Haydock, vlak buiten Liverpool. Vanwe ge veranderingen in de Engelse fiscale wetgeving en een stijging van de hypotheekrente naar 18 procent Piet Steigstra en zijn vrouw Doreen Cuncliffe. - 25 - Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 27