Bezoek aan het Regionaal Archief in Alkmaar door Bob Gorter. Als slot van de cursus die Harry de Raad van het archief Alkmaar aan een groot aantal belang stellenden voor de Historische Vereniging Wierin- gen heeft gegeven op twee avonden in de Glazen Zaal van Parkzicht werd op zaterdag 7 november een bezoek gebracht aan het archief in Alkmaar. Om veel originele stukken te zien is toch heel wat anders dan een afbeelding ervan. We werden ontvangen met koffie of thee. Harry de Raad had in de ruimte waar we waren een keur van archiefstukken die betrekking hadden op Wie- ringen uit het depot laten halen. Het alleroudste document (en tegelijkertijd het op een na oudste dat in het archief is) was een perkament uit 1382. Gedurende de eeuwen is het wel een beetje be schadigd geraakt. De tekst luidt ongeveer als volgt: (Beloken Pasen is de eerste zondag na Pasen. Dat was in 1382 op zondag 6 april. Beloken Pasen viel dus op zondag 13 april 1382. De dinsdag er na is dinsdag 15 april 1382, de datum van deze akte) In deze akte wordt Wieringen een aantal vrijheden toegestaan. Een ander, bijna even oud document legt Wieringen onder andere de verplichting om al leen recht te zoeken in Alkmaar. "Aelbrecht; bij Gods genade Palens grave op ten Rhijn, Hertoge in Beijeren, Ruward Van Henegouwen, van Hol land, van Zeeland, van Vriesland, doen kond alle Luijden, dat wij om Gunste en Liefde die wij dragen tot onsen Armen Luijden van Wieringer land, en om te verhoeden alderhan- de Last, onraad en beschadiginge die hun bij komt. Hun gegeven hebben en geve zulke puncten van Vreijheden als hier na ges(chreven) Staen. In de Eersten; dat men niemand zijn lijf noch zijn goed (die daar in den lande voors(chreven) woonagtig is) afwinne zal, nog afneme ten Zij met rechte of met Vonnisse; Item; dat men niemand vangen nog binden zal, die hen verborgen mag te Regte te komen ten waare van moord, brand, van vredebroken of van Vrouwen verkragt Item; zo en zal niemand Weesekinderen en Voogde, of voogdije hebben van onsent wegen, nog ook en zal men niemand die huwelijken mogen ten Zij bij den Vier Vieren- dele Item; zo en zal de schout van Wieringerland met Sche penen aldaar, en de Schepenen met den Schout den dijk aldaar Keuren en Schouwen, Item; zo en zal die Schout in Wieringerland geen buur- regt doen dan tot overtyden van den Jaare, nog panden, uijtgeseijt Heerlijke Schuld, of dat ons toebehoord Item; zo en zal geen Schout in Wieringerland tappen Wijn, nog geenen drank om geld, nog ook iemand van Zij- nent wegen, voort zo hebben wij hun Vergunt, datter geen Welbozen man Woonen en zal in Wieringerland, die aan Huyeluyden Gehouwelykt is, die Schot plegen te geven, men zal Schot en Schuld geven, en onder alle Keure wesen, en boden die men van Onsent wegen gebied, gelyken met de Huijsluijden Gehouwelijkt is, die Schot plegen te geven, met zal Schot en Schuld geven en onder alle Keure wesen en boden die men van Onsent wegen gebied, gelijken met de huijsluijden In Oirconde desen brieve bezegeld met onsen Zegele, ge geven in den Hage des dingsdags na beloken Paasschen in 't Jaar ons Heeren duyzend, drie-honderd twee en tagtig" "Aelbrecht; bij Gods genade Palens grave op den Rijn Hertoge in Beijeren Ruward Van Henegouwen, van Holland, van Zeeland, van Vriesland, doen Kond alle Luijden, dat wij om nutschap en oorbaar onses Lande gegeven hebben en fWu. £«*4 r rrr- .11*'*- -S Document uit 1388 over Wieringen. Oudste archiefstuk uit 1382, dat over Wieringen gaat. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 24