Op de website 'gahetna.nl' bleek ook veel infor matie te vinden. Nuttig was de verwijzing naar het onderdeel vraagbaak en dan klikken op on derzoekgidsen. Vervolgens werd weer overgegaan naar de homesite van het regionaal archief, waar inge logd werd in het onderdeel archieven. Je kunt het overzicht van de archieven raadplegen om te zien welke archieven er bij het Regionaal Archief Alkmaar aanwezig zijn. Specifieke archiefbron nen zijn door middel van nadere toegangen ont sloten. Deze zijn vervolgens te raadplegen in de studiezaal van het archief. Reserveren vooraf is mogelijk. Dan ligt het gevraagde op de aange geven dag klaar voor inzage. Het oude archief van Wieringen bevat vermel ding van de inhoud van o.a.: Archief van de Kaasfabriek Nooit Gedacht te Wieringen 1905-1935 Plaatsingslijst van het archief van de Ver trouwenscommissie benoeming burge meester van Wieringen 2004 Inventaris van de archieven van de Doops gezinde gemeente Wieringen, 1717-1958 Het archief van het gemeentelijk bedrijf der Zeegrasexploitatie Wieringen, (1891) 1895 1943 Inventaris van het archief van de gemeente Wieringen (oud-archief van de Stede Wie ringen), 1382-1797 Dit oude archief van Wieringen omvat slechts 25 cm. Wel is in dit archief het op één na oud ste stuk van het regionaal archief aanwezig. Het betreft de 'Akte waarbij hertog Aalbrecht enige rechten en vrijheden verleent aan de bewoners van Wieringerland uit1382'. Met betrekking tot de notariële akten wees Harry de Raad ons op de mogelijkheid om via het onderdeel genealogie de index op de notariële akten te raadplegen. Dit gaat als volgt: Het vakje genealogie aanklikken op de home pagina van het regionaal archief; vul de achternaam in van degene die ge zocht wordt of laat dit open; dan verschij nen alle namen waarop gesorteerd kan wor den; vervolgens rechts kiezen voor Wieringen; dan als register of eventueel bron kiezen voor (index op)notariële akten. Wanneer vervolgens op de naam geklikt wordt, verschijnt er een vervolgvenster met daarin de gegevens over de akte en kan de index (scan) ingezien worden of er door gebladerd worden. In de beschrijving staat dan wat er bij de akte is vastgelegd. Dan heb je in feite de akte niet meer nodig. Ook kan via de kadastrale gemeente Wie ringen gezocht worden op personen. Op dezelfde wijze kunnen ook andere akten worden bekeken, zoals bv. het huwelijks-, ge boorte- en overlijdensregister. Er was gelegenheid om vragen te stellen en deze werden indien mogelijk beantwoord door Harry de Raad. Vervolgens trakteerde Harry de Raad ons op een filmpje, gemaakt op 27-11-1933, waarin ex kroonprins Wilhelm de bevolking van Wieringen bedankte voor het prettige verblijf op Wieringen gedurende zijn verbanning naar Wieringen in de periode 1918 - 1923. De titel van de film is: 'Wie ringen, Holland. 'Little Willie' looking much older and greyer - pays goodwill visit to village home and friends of internment days.' Hij was wellicht wel de eerste persoon die 'asiel' kreeg op Wie ringen. Voor degenen die het filmpje nog eens willen zien: klik op nuttige websites (website re gionaal archief); zoek bij archieven naar British Pathé (klikken) en zoek dan op: 'Little Willie'. Een andere schitterende film van hoge kwaliteit die gedeelte vertoond werd staat op youtube. com. De titel is: Ex-kroonprins van Duitsland in ballingschap. Er zijn schitterende beelden vanaf de postboot richting Wieringen. Ook de beelden van de haven van De Haukes met zijn vele vis sersschepen zijn de moeite waard. Het is een zo genaamde 'stomme' film met een merkwaardig einde. Al met al waren het twee heel nuttige en leerzame avonden. Er werd heel veel informatie verstrekt en de tips (te veel om allemaal op te noemen) waren ook zeker de moeite waard. Ik raad u zeker aan om de website van het Regio naal Archief te bezoeken. - 21 - Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 23