'WieWasWie en WatWasWaar, een reis door het verleden door Feike Helder Op woensdagavond 28 oktober 2015 was in de Glazen Zaal van Parkzicht te Hippolytushoef de eerste cursus van twee avonden over familie- en dorpsgeschiedenis. De cursus was georganiseerd door de Histo rische Vereniging Wieringen. Corrie Hagedoorn heette ons welkom. Corrie deed een oproep aan de aanwezigen om zich aan te melden als vrijwil liger bij de vereniging om de commissie genea logie nieuw leven in te blazen. Vervolgens werd de leider van de cursus de heer Harry de Raad voorgesteld. Harry de Raad is coör dinator van het team dienstverlening van het Regi onaal Archief Alkmaar. Het Regionaal Archief Alkmaar is een zelfstan dige gemeentelijk samenwerkingsverband van negen gemeenten: Alkmaar, Bergen, Castricum, Den Helder, Heerhugowaard, Heiloo, Hollands Kroon, Langedijk en Schagen. Het Regionaal Ar chief Alkmaar bewaart archiefstukken, boeken, kaarten, foto's, films enz. Men helpt niet alleen particulieren met onderzoek, maar ook organi saties, instellingen, gemeenten, waterschappen en provinciale instellingen met al hun vragen op het gebied van archieven en cultuurhistorie. De beamer en laptop stonden startklaar en dus kon de website van het regionaal archief (www. regionaalarchiefalkmaar.nl) worden geopend. De eerste en zeker niet onbelangrijkste tip van Harry was: 'Ga niet gelijk als een gek aan het zoeken, maar bepaal vooraf je onderzoeksdoel en kijk eerst bij het onderdeel: 'Wat wilt u onder zoeken'. Daar wordt een uitleg gegeven over de volgende drie onderwerpen: mijn stamboom (genealogisch onderzoek); een historisch onderwerp; een huis of locatie. Na deze goede voorbereiding kun je verder op de site. Kijk eens in de 'Wieringer Courant' of 'Flevo-bode'van de eerste helft van de vorige eeuw. Of neem een kijkje in het verleden via de beeldbank. Harry de Raad moest toegeven dat de Historische Vereniging een veel grotere col lectie beeldmateriaal bezit dan het regionaal ar chief. Waarvan akte. Harry vertelde ons hoe de persoons- en object- gegevens in het verleden werden vastgelegd. Dat ging toen als volgt: Doop-, Trouw- en Beg raaf registers (DTB- registers). Doop-, trouw-, en begraafregis- ters zijn boeken waarin kerken gegevens over hun leden bijhielden. De rooms-ka- tholieke kerk besloot tijdens het concilie van Trente (1545-1563) dat alle dopen, hu welijken en begrafenissen geregistreerd moesten worden. Kort daarna hielden ook de protestantse kerken DTB-registers bij. De oudst bewaard gebleven boeken komen uit de tweede helft van de zestiende eeuw, maar van de meeste plaatsen beginnen ze in de loop van de zeventiende of achttiende eeuw. De invoering van de burgerlijke stand. In de meeste Nederlandse provincies is de burgerlijke stand verplicht ingevoerd in 1811. Holland werd toen bij Frankrijk inge lijfd onder leiding van Napoleon Bonaparte. Het bevolkingsregister is op 1 januari 1850 in bijna heel Nederland ingevoerd. Sinds dien houdt iedere gemeente een registratie van zijn inwoners bij in grote boeken; het bevolkingsregister. In sommige gemeenten werd het bevolkingsregister geordend per straat en van huis tot huis. Elders werden de huishoudens op alfabetische volgorde geregistreerd. Periodiek werd de registratie - 19 - Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 21