u:/» ,,1 f Voor het ouderlijk huis, aan de Koningsweg te Breezand. Volgens mij ging Jantje niet gebukt onder zijn beperking. Hij had bijna altijd plezier in 't leven. Hij liep meestal zingend langs de weg, waarbij hij wel, om de meter of tien, stilstond om z'n broeks pijpen af te slaan, alsof er vuil op zat, en om onder z'n klompen of schoenen te kijken of er geen steen tje onder zat. Een beetje vuil of stof zou zo maar kunnen, want Jan 'werkte' bij Piet Dekker op de boerderij in de Elftstraat, in Hippolytushoef. Hier werd Jan fantastisch opgevangen. Van echt werken kwam niet zo veel terecht, maar kleine klusjes kon hij wel aan. Joop Visser zei: "Hij had altijd wel een vörk of zo op z'n skouwer, maar die kwam er weinig of!" Aardappelschillen en e.v. an der keukenafval nam Jan altijd mee naar de varkens op de boer derij. Hij was daar elke dag te vin den. En hij moest daar altijd op tijd zijn, vond hij. Als de aardap pels eens niet op tijd gaar waren en de maaltijd dus wat later op tafel kwam, werd Jan zenuwach tig en zelfs kwaad. "Baas kwaad", zei hij dan en gunde zich geen tijd voor het gebruikelijke mid dagdutje. Hij haastte zich na het eten naar de boerde rij, ging aan de keukentafel zitten, zette z'n pet achter stevoren op 't hoofd en deed alsnog z'n tukkie. Zoals zo velen met een geestelijke beperking, had Jantje een muzikale aanleg. Helemaal vreemd was dat niet, want z'n broer bespeelde meerdere instrumenten. Vandaar misschien zijn voorkeur om zingend langs de straat te gaan. Bekend is ook z'n gedrag in de bioscoop. Al in Breezand, waar films werden vertoond in de gym zaal, en later in H.'hoef in Cinema de Haan, was zijn commentaar niet uit de lucht. Altijd zat hij in een van de eerste rijen en reageerde op alles wat er ge beurde op het doek. Natuurlijk was dat wel eens storend. Als er een romantische scène aan kwam en verliefde paartjes op de achterste rijen van de bios zaten te zwijmelen, klonk al snel "Zoene, zoe- ne, zoene!!!" En de sfeer was plotseling anders. "Ik heb niks", zei hij vaak. Dus toen een tante hem voor z'n verjaardag eens leren handschoenen gaf, was hij daar heel blij mee: "Pik in, 't is winter", zei hij en ging er vandoor met z'n pas verkregen bezit. Tante bleef verbouwereerd achter in gezelschap van enkele verjaardagsgasten uit het tehuis. "Koppie lekker warm, koppie lekker warm", zei Jan, met z'n handen op 't hoofd en het bleek dat hij hoge koorts had. De huis arts kon niet direct een diag nose stellen, maar hij stelde wel voor om het gebit van Jan, dat in zeer slechte staat was, te laten trekken en een kunstgebit aan te laten meten. Uit een slecht gebit kunnen immers meerdere klachten voorkomen. Toen het nieuwe gebit aankwam zat men net aan de brood maaltijd. Volgens medebe woners 'slingerde' Jan in één beweging de prothese in zijn mond en ging verder met de maaltijd of er niets aan de hand was! Jan, zoals we hem kennen; hier tijdens de kermis in Hippolytushoef. Jan was niet vaak ziek, dus toen hij tijdens een ziekbed plotseling kwam te overlij den, was de schrik bij ieder een in Noorderlicht groot. Iedereen mocht hem namelijk erg graag. En op straat en in de bios was het sinds 28 januari 1983, de dag waarop Jan in het graf van zijn ouders op de begraafplaats in Anna Paulowna werd bijgezet, een stuk stiller. - 18 - u J-.» - Met veel dank aan Mevr.Hofstede voor haar uitgebreide infor matie. Ook dank aan P. Kraan en aan M.M.A. Wiggers, neef van Jan, voor de informatie en de foto's. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 20