Dorpsfiguren deel 3. Jan Wiggers (1911-1983) door Gerard Hille Onlangs was ik in verzorgingstehuis Noorder licht op bezoek bij mevrouw Hofstede. Toen Jan Wiggers, de hoofdpersoon van dit 3e deel van Dorpsfiguren, daar woonde, vormde zij met haar echtgenoot de directie. Inmiddels 97 jaar kampt zij met lichamelijke ongemakken, maar gelukkig laat het geheugen haar nog niet in de steek. Zij kon me veel over Jan vertellen. Tegenwoordig worden mensen als Jan, met zo'n beperking als hij had, niet meer opgenomen in een verzorgingstehuis (toen bejaardenhuis). Maar in voorkomende gevallen, als alle kamers bezet waren en een woonplek drin gend nodig was, toog directeur Hofstede nog wel eens naar de zolder om daar een kamertje te orga niseren. Dat gold overigens niet voor onze hoofd persoon. Jan Wiggers werd op 12 november 1911 te Breezand geboren als zoon van Maarten Wiggers en Metta Catharina van IJzendoorn. Z'n ouders hadden een bollenbedrijf (zie foto) en een van de taken die Jan daar had, was aan het einde van de werkdag het gereedschap, als schoffels etc., schoon te maken. Hij gebruikte daarvoor 'verlopen olie', en ging daar zo royaal mee om, dat de plaats waar het gereedschap na de schoonmaakbeurt werd opgehangen, nu, zo'n 90 jaar later, nog her- Jan met z'n moeder. Trots, met paard en hond. kenbaar is aan de ruim aanwezige oliestrepen. Jan, meestal Jantje genoemd, kwam in 1947 naar Noorderlicht, toen in z'n ouderlijk huis niet meer voor hem gezorgd kon worden. Over de oorzaak van zijn beperking, z'n geestelijke achter stand, hoorde ik het gerucht, dat hij in z'n jeugd in een put gevallen zou zijn en daar een ernstig trau ma aan over had gehouden. Dat gerucht werd ech ter meteen ontzenuwd in een gesprek dat ik had met een neef van Jan, die mij verzekerde, dat de oorzaak gezocht moet worden in zuurstofgebrek tijdens de bevalling. Jan met vader en moeder (op pantoffels!) in hun bollenland. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 19