De scheepsramp van de Roma door Dineke Half weeg Het is donderdag 19 november 1908, zeven uur 's avonds. Er staat een vliegende storm. Op de Noordzee ter hoogte van Den Helder vecht de elf koppige bemanning van de Italiaanse driemast schoener Roma tegen de natuur en voor hun leven. Door de storm is het schip aan lager wal geraakt en de verraderlijke Hollandse kust is gevaarlijk dichtbij. Helaas is alle moeite tevergeefs, het schip strandt in de Noordergron- den midden op de gevaarlijke Razende Bol. Die stranding wordt niet eerder opgemerkt dan na dat men door noodseinen de aandacht heeft we ten te trekken. De volgende morgen om half zes vertrekken de sleepboten Hercules en Titan naar het gestrande schip. Ter assistentie varen ook de reddingsvlet van Den Helder en de reddingboot van het Nieuwediep uit. Die hulp blijkt hoogno dig te zijn. De reddingvlet met schipper J. Kuiper is het eerst in de nabijheid. Hij slaagt er in, met grote moeite en veel inspanning, om door mid del van een langs de kluiverboom verbonden lijn verbinding te krijgen, en op die wijze acht man der equipage behouden in de vlet te brengen. De zee staat dan zeer hol, zodat de vlet in een oogwenk zeshonderd meter wordt weggeslin gerd. Ook de reddingbootschipper Theodorus Rijkers heeft lang geen gemakkelijk werk met het redden van de drie overigen: de stuurman, de kapitein Gavi Antonio genaamd en de Engel se particuliere loods (zogenaamde slikloods), die pas na lang aarzelen van de reddingslijn gebruik durven te maken. De positie van het schip wordt door de uitschietende buien zeer gevaarlijk en de bemanning staat reeds zo goed als ontkleed klaar om over boord te springen. De redding komt dus precies op tijd. De tuigage van het schip is al verloren gegaan en dat bemoeilijkt de redding zeer. Het schip is pas twee jaar oud, een stevig ge bouwd schip van 592 bruto registerton, op de werf in Chiavari gebouwd en varend voor rederij Filippo Abbo te Genua. De stranding en de daarop volgende dagen verlopen rampzalig. Het schip is geladen met hout, kostbare balken van Cuba-mahonie en Cu- ba-ceder. - 14 - Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 16