JONGENS EN MEISJES VEL TAS Het nieuwe magazijn kreeg een oppervlakte van 700m2. Het oude magazijn, 200m2, kwam bij de productiehal. Het kantoor werd niet alleen ver bouwd en vergroot, ook ging de directie over op een mechanische boekhouding. In vier jaar tijd had Veltas zich ontwikkeld van een klein bedrijf met achttien medewerkers tot een middelgroot bedrijf met zesenveertig perso neelsleden, waarvan de meesten op de produc tieafdeling werkten. Dat was de afdeling waar Sieuwert Klein en Willem van Vliet als productie chef de scepter zwaaiden. LEDERWARENFABR1EK Vijfenveertigjarig jubileum In 1920 begon Willem van Velzen, de vader van J. van Velzen, een lederwarenfabriekje in Utrecht. Hiermee legde hij de basis voor leder- warenfabriek Veltas. Later werd het fabriekje overgeplaatst naar Amsterdam. Na de oorlog kwam het bedrijf in handen van de volgende ge- neratie.Veertig jaar na de oprichting, opende de nieuwe vestiging zijn deuren in Hippolytushoef. Het vijf en veertigjarig jubileum werd feestelijk gevierd. N,V, Lederwarersfabriek VELTAS Op vrijdag 15 januari 1965 organiseerde de directie samen met personeelsvereniging 'Veltas' een feestavond bij Hotel de Haan in Hippoly tushoef. Verschillende personeelsleden hadden gehoor gegeven aan de vraag om gemaskerd op het feest te verschijnen. De avond werd muzi kaal omlijst door de Mocking Birds uit Wieringer- waard. De ondergang van Veltas Begin jaren'70 kwam Veltas in financiële pro blemen door stijgende loonkosten en door con currentie van buitenlandse producten. In het buitenland stegen de loonkosten minder snel, waardoor de concurrentieverhoudingen in een arbeidsintensieve bedrijfstak als die van de leder- warenvervaardiging volkomen uit balans raakte. Om een concurrentieslag aan te gaan investeer de Van Velzen in nieuwe arbeidsbesparende ma chines. Van Velzen verloor de slag. In januari 1974 vroeg Van Velzen collectief ontslag aan bij het arbeidsbureau. Het Ministerie van Economische Zaken en de werknemersbonden kwamen hier tegen in geweer. Economische Zaken stelde voor een renteloos voorschot van ƒ150.000,- te verle nen onder beding dat het geld alleen gebruikt zou worden voor vernieuwing van machines, aankoop van een bedrijfsauto en reparatie van het dak van de fabriekshal. De middenstands- bank gaf het krediet direct, maar de officiële be slissing van Economische Zaken kwam pas half 1974. Tot dan werd rente in rekening gebracht, hetgeen extra kosten met zich meebracht. Bo vendien werd naast de overheidsgarantie een recht van hypotheek op de bedrijfsgebouwen geëist. Een oude hypotheek bij de Amrobank moest naar de Middenstandsbank worden over geschreven. Aan de lening was de voorwaarde verbonden van een verplichte controle door de rijksoverheidsdienst. In het kader daarvan werd een econoom aangesteld, die een controlerende functie kreeg binnen het bedrijf. Een langdurig onderzoek van de rijksoverheidsdienst naar de levensvatbaarheid van Veltas pakte negatief uit voor directeur Van Velzen en zijn personeel. Op donderdag 26 maart 1976 ging de deur van Vel- tas voorgoed dicht. Met dank aan Gerard Kortekaas; Rika Wagenaar- Boelmans; Bron: Wieringer Courant. Wrgcoi uitbreiding productie kannen wij pLatiea H U BIEDEN goede vakopleiding schoon werk goed loon prettige werkkring goede sociale voorzieningen BEITEXLUN tt, HirPOLtTOBOCr. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van alsmede de 5-jarige vestiging van het bgdrijf te Wieringen. hebben Directie en Mevrouw E, van Velsen-Arnold de eer u uit te nodigen tot het medevieren van een besloten feest, dat in samenwerking met de Personeelsvereniging VELTAS gegeven zal warden op vrijdag 15 januari 1965 in Hotel de Haan te Hippolytushoef, aanvang 20 uur. Uw komst zo mo getijk gemaskerd, zaf ten zeerste op prijs worden gesteld. Toegang uitsluitend op vertoon ven deze keert. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 15